Farma Lička Sedlnice

25. 10. 2021

Dne 5. 10. jsme s naší školkou navštívili rodinnou farmu v Sedlnicích, kterou spravují manželé Ličkovi. Od MŠ jsme hromadně odjížděli po osmé hodině. Po příjezdu do Sedlnic nám autobus zastavil přímo vedle jednoho z jejich rozlehlých polí. Paní Ličková nám ukázala některé plodiny, které na poli s manželem pěstují, konkrétně řepu a zelí, které si děti mohly potěžkat. Předala nám pár vlastních zkušeností s pěstováním a také tajemství skutečnosti, aby se zelenina v zemi nekazila a hezky rostla. Poté jsme se přesunuli dále, kde děti měly možnost vidět řadu jahodníků a pórků. Škoda, že se jahody už nedaly sklízet, měli jsme na ně s dětmi velkou chuť!

Další část exkurze zahrnovaly keříčky kiwi a zejména jabloňové aleje. Jabloně byly krásně zastřižené a opečovávané, takže na nich za odměnu rostlo plno krásných červených jablíček. Paní Ličková nám dovolila si po jednom jablku utrhnout a všichni jsme tak mohli vyzkoušet, jak jsou jablka sladká a šťavnatá. Během přechodu do druhé části farmy, oddělené cestou, jsme minuli ještě tři různé aleje stromů, na kterých rostly hrušky, švestky nebo meruňky. Co se ovocných stromů týče, pravidelně bývají na farmě samosběry, kdy člověk přijde a může si natrhat čeho se mu jen zamane.

Druhá polovina farmy byla zaměřena na pěstování dýní, paprik, mrkví, petržele nebo třeba cuket. Jednalo se o rozlehlé pole, o které se staraly zejména zemědělské stroje, které byly k vidění o kousek dále. Navštívili jsme také sklad ovoce a zeleniny, viděly přepravky na jejich třídění a také kompost, kde byly skladovány ty plodiny, které dobře nedozrály nebo je napadli škůdci.

Po malé svačince, kterou jsme si dopřáli vedle altánku s jablečným moštem, který jsme také mohli ochutnat, jsme se podívali i do obchůdku Ličkových, kde vlastní vypěstovanou zeleninu prodávají. Nesměla chybět společná fotka, poděkování paní Ličkové za prohlídku a za zeleninu a ovoce, které jsme si odvezli s sebou do školky, a už jsme šli pomalu na autobus, který nás odvezl zpátky do školky.

Farma Lička Sedlnice 1Farma Lička Sedlnice 1Farma Lička Sedlnice 1Farma Lička Sedlnice 1Farma Lička Sedlnice 1Farma Lička Sedlnice 1Farma Lička Sedlnice 1