Zdravé odpoledne s rodiči

12. 9. 2018

Toto setkání se uskutečnilo v rámci našich aktivit Skutečně zdravé školy a Ekoškoly, kde jsme si vybrali pro tento školní rok téma Jídlo. Děti seznamujeme s tím, co vše je zodpovědná spotřeba jídla, do které patří i zásady zdravé výživy. Děti zjišťují původ potravin a učí se, proč jsou sezónní potraviny a potraviny z místních zdrojů šetrnější k životnímu prostředí a přínosnější pro naše zdraví. Dozvídají se o důležitosti ovoce a zeleniny pro člověka, pěstují si bylinky, ovoce a zeleninu na záhoncích naší školní zahrady a učí se, jak vypěstované plodiny využít v kuchyni.

A abychom k našim aktivitám přizvali i rodiče, vyrobili malí Datlíci pozvánky a pozvali své rodiče na společné odpolední tvoření.  Pustili se do přípravy zdravé svačinky z ovoce a zeleniny. Děti se s nadšením daly do mytí a čištění mrkví, jablek, hrušek a pomerančů.  Za pomocí rodičů zvládly i strouhání a krájení ovoce a zeleniny. Všechny suroviny důkladně promíchaly a výsledkem byl výborný salát, na kterém jsme si všichni pochutnali. A že chutnalo opravdu všem, o tom svědčí prázdná mísa, ve které nic nezbylo. Některé děti si přišly přidat několikrát. Po chutné hostině se všichni společně pustili do výroby „potravinové pyramidy“. Pyramida se skládá ze čtyř pater a ze šesti skupin potravin.  Datlíci vystřihovali a lepili obrázky potravin do správných pater pyramidy. Tato pyramida bude dětem a jejich rodičům sloužit jako jednoduchý a srozumitelný pomocník v základní orientaci, které potraviny by měli zařazovat do svého jídelníčku, aby plnil funkci zdravého stravování. Věřím, že si rodiče se svými dětmi odpoledne příjemně užili a budeme se těšit na další společné aktivity.

Zdravé odpoledne s rodiči 1