Zase přišel advent

6. 12. 2016

My ženy jsme celé rozněžnělé, ale i ustarané, ulítané… Jak to všechno zvládneme? Je to až s podivem, ale nakonec se nám to všem vždycky podaří a máme se svou rodinou krásné Vánoce.

I letos jsme v naší školní jídelně pekly vánočky. Motáme je ze 6 pruhů, a tak každý rok před pečením proháníme internet, motáme si ruce s tréninkovými provázky, a když přijde den D, nejšikovnější plete a plete. Pokud jste ochutnali a naše vánočky Vám chutnaly, tady je recept:

1 kg mouky (napůl polohrubou a hladkou)

250 g tuku na pečení

250 g cukru

100 g droždí

250 g vařených, jemně nastrouhaných brambor

5 žloutků

1/16 l mléka

Sůl, vanilkový cukr, citronová kůra i šťáva

150 – 200 g rozinek

100 g mandlí

Utřeme žloutky s tukem a cukrem. Přidáme kvásek, mouku, sůl, brambory, citron a vypracujeme těsto. Zapracujeme do něho rozinky a cca 2/3 mandlí a necháme kynout. Upleteme vánočky a necháme ještě kynout. Potřeme vajíčkem, posypeme zbytkem mandlí a šupneme je trouby. Pečeme nejprve v horké troubě (cca 200 st.C 10 min.) a potom ztlumíme teplotu na cca 160-170 st.C a dopékáme asi 45 minut.

Z tohoto množství jsou 3 menší nebo 2 větší vánočky.

Dobrou chuť, krásný advent, kouzelné Vánoce

Za kolektiv školní jídelny Marta Volemanová