Založení hmyzí louky

Do zakládání hmyzí louky se pustili žáci ekologického semináře ze 6. a 7. ročníku. První říjnovou středu nás navštívil Ing. Michal Řeřicha, Ph.D. ze spolku Praha kvete. Žákům představil základní fakta o opylovačích, zkusili jsme si také krátký obrázkový kvíz. Nejprve jsme na vybraném místě zahrady spočítali diverzitu (= počet druhů) rostlin. Čím více druhů, tím lépe pro hmyz a další opylovače. Byli jsme příjemně překvapeni, že jsme našli více než 20 druhů. Připravená směs semen nektarodárných rostlin má ale druhů více než dvojnásobek. Začali jsme přípravou půdy. Bylo nutné vybranou plochu zbavit drnů a co nejvíce ji vyčistit. V písčité části nám to šlo lépe, v tvrdé hlíně u plotu to bylo o dost horší, přesto jsme ale zorali docela velký kus. Na závěr práce jsme si pochutnali na jablkách ze školní jabloně, která roste hned vedle. Pokud naše louka přiláká víc opylovačů, budeme mít třeba i větší úrodu jablek :-) Na začátku listopadu jsme se k práci vrátili, abychom odstranili drobné klíčící rostliny z půdy a zbylé drny. U plotu jsme vysadili několik keřů ořechoplodce a komule, po stranách naší louky jsme zasadili několik druhů trvalek - šantu, šalvěj, třapatku, řebříček, agastache. Na závěr jsme semínkovou směs s poetickým názvem "Slunovrat" vyseli na připravenou plochu a důkladně udupali. Načasování bylo dokonalé, protože za dva dny přišel vydatný déšť a semínka nám určitě dobře porostou.