Zahradníčkův rok

8. 12. 2022

V Ekoškolce Rozárce mohou děti již druhým rokem navštěvovat kroužek Zahradníček. Vede ho naše provozní Martina, která má k přírodě velmi blízko, a proto s nápadem na kroužek zaměřený na péči o zahradu přišla sama. Učí děti pěstovat zeleninu a bylinky, které jsou pak součástí jejich svačin. Zároveň ji baví vymýšlet a připravovat pro děti pestrou stravu.

Některé děti se kroužku zúčastňují pravidelně a nenechají si ho ujít, jiné se přidávají spontánně. Pravidelní účastníci kroužku jsou zruční v zahradnických pracích, u některých dětí je poznat, že s rodiči či prarodiči aktivně pracují na vlastních zahradách. Malým zahradníkům nechybí ani tolik důležitá trpělivost, především s nikdy nekončícím pletím.

A právě pletím začínají vždy po zimě zahradnické práce, po nich následuje přihnojení z našeho kompostu a případné dosypání nové zeminy.  Děti se střídají v odnášení zeleného odpadu do hnědé bio popelnice. A připravené vyvýšené záhony na terase pak už čekají na své sazeničky či semínka.

Čas před jarem, kdy zahrada odpočívá, trávíme přípravou zápichů a setím semínek rajčat, dýní, hrášku apod. Využíváme koupená semena, ale i vlastní, z naší předchozí sklizně.

Když se na jaře ustálí počasí, je čas na naše sazenice. Vyhloubíme jamky a usadíme sazeničky, pak přijde na řadu, dětmi velmi oblíbená, zálivka.  Nezapomínáme ani na výzdobu vchodu do školky, ten nám zdobí záhonky a květináče s trvalkami i letničkami. Děti si rády vybírají afrikány, měsíčky nebo muškáty. Některé květiny sázíme, jiné sejeme rovnou do květináčů. Když už je pak opravdu teplo, střídají se děti v zalévání hadicí.

Koncem léta sušíme bylinky a na podzim děláme křížaly z jablek z blízkého sadu a chystáme zahradu na zimu.

A co Martině dělá při vedení kroužku největší radost? „To, jak jsou děti zručné, že mají zájem o zahradu. Nevyhýbají se ani té méně zábavné práci. Je krásné pozorovat, jak si vzájemně pomáhají, třeba při vázání bylinek nebo přesazování květin. Nebo když rostlinky chrání před utržením, i to s jakým nadšením sklízejí a jak jsou pak na svou práci hrdé.“