Záchranná stanice

15. 6. 2021

Náplní činnosti je záchrana zraněných nebo jinak postižených volně žijících zvířat. Tím jsou myšleny všechny druhy divokých zvířat v přírodě od kosa, přes dravce, čápy, labutě, veverky, netopýry až třeba po srny. Záchranné stanice se starají výhradně o tato zvířata Záchranná stanice realizuje pro všechny typy škol výukové programy se zaměřením na záchranu a ochranu zvířat. Pan Jaroslav Sedláček připravil činnosti pro děti včetně obrazového materiálu, s pedagogem spolu zpracovali průběh celého projektu. Velikým přínosem pana Jaroslava Sedláčka byly odborné poznatky, zkušenosti s prožitkovým učením a zkušenosti technického rázu. Profesionálně vedl činnosti dětí. Téma bylo zvolené záměrně, vzhledem k tomu, že děti mají poměrně blízko k přírodě – kousek za obcí se nachází Novomlýnské nádrže, kde zimuje i během roku žije obrovské množství ptáků. Děti tak mohly pochopit při zajímavém projektu a prožitkovém učení další souvislosti týkající se významu záchrany ptáků i zvířat, způsoby, jak mohou raněným nebo opuštěným pomoci, jak pomoc zavolat, koho informovat. Děti si dále rozšířily poznatky v následné péči o raněné živočichy. V rámci environmentální výchovy se naučily i další souvislosti, týkající se vody, pochopily, jak je důležité s vodou šetřit. Při prožitkovém učení byly vedeny k samostatnosti, vlastnímu rozhodování, logickému myšlení, při pohybových hrách se zaměřením na záchranu ptáků si rozvíjely orientaci v prostoru, vlastní úsudek, pohotovost a zručnost. Děti získaly nové poznatky a pojmy. Celý projekt určitě přispěl k pozitivnímu vztahu dětí k přírodě. Nutno podotknout, že všechny zvolené formy, metody byly zvoleny správně. Velkým přínosem byla interaktivní ukázka, kdy děti mohly zhlédnout i to, co při konkrétní ukázce na pracovišti nebylo možno ukázat (zranění ptáci, způsoby a následky zranění……)