Výzva luštěniny

15. 9. 2021
Mateřská škola Krátká, Kopřivnice

Na začátku výzvy jsme si pustili video Hrášek, které jsme získali z programu. O videu jsme si vykládali a nastala diskuze o luštěninách. Ukázali jsme si, jak vypadá hrách, fazole a čočka, které jsme se naučili od sebe rozlišovat. 

Luštěniny jsme si spojili s pohádkami. "Jakou znáte děti pohádku, kde se vyskutuje hrášek, čočka nebo fazole?" Společně jsme přišli na pohádky: Popelka, Kouzelná fazole, O Budulínkovi, O slepičce a kohoutkovi, Princezna na hrášku. 

Každý den jsme si hráli na jinou pohádku. Vždy jsme si pohádku připomněli a převyprávěli. 
O Popelce - jsme přebírali luštěniny a třídili je. 
Princezna na hrášku - položili jsme na zem deku, pod kterou jsme dali luštěniny a zkoušeli jsme, jak se princezna cítila.
O Budulínkovi - pohádku jsme si dramaticky ztvárnili. 
O slepičce a kohoutkovi - dětem dala učitelka otevřený konec a děti zkoušeli pohádku sami dokončit.
Kouzelná fazole - děti dostali úkol kouzelnou fazoli nakreslit. 

V rámci výzvy si děti s pomocí učitelky připravovali různé pokrmy. Zároveň také proběhla spolupráce s kuchařkami, které dětem ukázaly přípravu některých pokrmů:
- cizrnová pomazánka
- čočková polévka
- čočková pomazánka 
- hrachová kače 
- fazole 
- fazolová polévka 

Děti získali znalosti a dovednosti:
- co to jsou luštěniny
- umí rozeznat hrách, čočku, fazole a cizrnu
- ví, že čočka i fazole mají více barev 
- umí si připravit pomazánky 

Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1Výzva luštěniny 1
Zpět na výpis