Výroba tymiánového sirupu

Na školní zahradě naší mateřské školy v Jakubčovicích se nachází záhon bylinek. Pěstujeme zde pažitku, rozmarýn, mateřídoušku a také tymián. Těmito bylinkami si ochucujeme pomazánky, polévky, připravujeme bylinné nápoje.

Podzim sebou přináší nejen pestrobarevnou krásu přírody, ale také je to období plné respiračních onemocnění. Děti i dospělí kašlou. Těžko se bacilům vyhnout, když kašlou všichni okolo vás. Nastává čas domácích sirupů a čajů, které posílí imunitu a zregenerují tělo. Proč tedy nevyužít naší školní bylinnou zahrádku. Tymián je jedním z nejsilnějších přírodních antibiotik. Zbavuje tělo bakterií, má dezinfekční účinky a především, pomáhá při potížích s horními cestami dýchacími. Z tymiánu se dá uvařit klasický čaj, nebo jednoduše vyrobit domácí sirup, který je opravdu velmi účinný a dětmi pro svojí sladkou chuť dobře přijímaný. Rozhodli jsme se, že si společně s dětmi připravíme a uvaříme tymiánový sirup, který jistě přijde vhod v nadcházejícím podzimním období, které je plné respiračních onemocnění.

S dětmi jsme tymián natrhali, umyli a připravili k výrobě sirupu. Do hrnce jsme nalili vodu, přisypali hnědý cukr a dali na pět minut vařit. Když byl cukr rozpuštěný, nasypali jsme do vody tymián. Ten jsme nechali vyluhovat do druhého dne, přecedili a dosladili medem. Sirup jsme přelili do skleněné láhve a uložili na průběžné spotřebování do ledničky, aby neměl přístup světla. Jedná se o čistě přírodní produkt, velmi vhodný pro malé děti. Sirup byl použit při dodržování pitného režimu před každodenními podzimními vycházkami. Dětem velice chutnal, využili jsme smyslové, prožitkové a kooperační učení spojené s Ekoškolou, do které je naše mateřská škola zapojena.

MŠ Hradec na Moravicí - odloučené pracoviště Jakubčovice

Výroba tymiánového sirupu 1Výroba tymiánového sirupu 1