Výroba pomazánky

V naší mateřské škole věnujeme velkou pozornost přípravě svačin. Někdy si je děti samy servírují, jindy si dokonce i samy připravují pomazánku. Pracují přitom s kulatými noži a dalším kuchyňským náčiním vařečka, ruční mixér /vždy v doprovodu učitelky, kuchařky/.

výroba pomazánky s paní kuchařkou

Příprava a servírování pomazánek ke svačině slouží v mateřské škole nejen pro stravování dětí, plní také významnou roli výchovnou. Máme za to, že když děti vidí, z čeho se pomazánka skládá a sami se podílí na její výrobě, bude jim více chutnat. Některé děti si namažou hodně, jiné méně, velmi se osvědčila motivace učitelek.

mažeme si pomazánku     vyrábíme pomazánku z medu a tvarohu

Tuto činnost nám představuje vedoucí stravování Alena Hložková a její zaměstnankyně kuchyně.

Nejvíce dětem chutná pomazánky z ryb.

Příprava ovocného salátu

V týdnu, kdy jsme probírali „ Ovoce a zeleninu“ jsme si společně vyrobili ovocný salát z ovoce, které si děti přinesly z domu. Děti strouhaly, krájely, bylo nás kolem stolu plno. Všichni chtěli krájet dál a dál, tak moc byly zabrány do samotné přípravy. Následovalo promíchání salátu, kterého se zúčastnily postupně všechny děti.

Při obědě si na salátu společně všichni pochutnaly.

ovocný salát

Kimova hra-ochutnávka se šátkem na očích

Zkoušeli jsme s dětmi poznat ovoce či zeleninu po hmatu, podle chutě, rozhodnout co je ovoce a co zelenina. Hry se dětem líbily a bavily je.

Na závěr týdne jsme si povídali o zelenině ( kde roste, jakou má barvu, co z ní lze udělat, k čemu se používá, zkoušeli jsme jak chutná a voní). Zahráli jsme si pohádku „ O veliké řepě“, kterou si děti s novými kostýmy pěkně užily.

hra"O veliké řepě"

Bylinková zahrádka v MŠ a vaření meduňkového čaje

V měsíci září jsme se s dětmi starali o bylinkovou zahrádku. Děti okopávaly, zalévaly a pozorovaly, jak zahrádka prospívá. Děti lístky meduňky otrhaly a přivoněly, jak meduňka krásně voní, když ji promnuly v prstech. Učitelka lístky meduňky omyla a zalila horkou vodou .Čaj jsem louhovala 5-10 min., Poté si děti osladily čaj medem a ochutnaly. Učitelky jim podaly krátkou informaci o prospěšnosti čaje pro naše zdraví.

staráme se o bylinkovou zahrádku

Pozitivní účinky meduňky na lidský organismus

A jaké má vlastně meduňkový čaj účinky na lidské zdraví? Pozitivní samozřejmě! V lidovém léčitelství je považován za čaj, který zklidňuje nervy, doporučuje se lidem, co špatně spí, a taktéž působí proti horečce.

příprava meduňkového čaje

Zpracovala: Bc. Hyklová M., II.třída žabičky