Výroba hmyzích domečků

Naše škola získala grant společnosti Lidl na vytvoření Jedlé zahrady. Po malých kouscích tedy naši zahradu vylepšujeme a zabydlujeme. Dvě 4. třídy vyrazily v září do blízkého Prokopského údolí pozorovat a určovat hmyz, aby děti poznaly jeho důležitost v přírodě a měly motivaci k výrobě hmyzích domečků. Třída 4.C se pak na začátku října pustila do jejich výroby. Děti již v předcházejících dnech nosily do školy přírodniny na výrobu. Těsně před vlastní prací jsme s dětmi shlédli krátký návodný dokument a pak už jsme se pustili do práce. Děti samostatně nebo s malou dopomocí nařezaly prkna, vyvrtaly díry a sešroubovaly pomocí vrutů kostru domečků, roztřídily materiál a pokud bylo potřeba, nastříhaly na vhodnou délku. K sestaveným kostrám domečků sponkovačkou připevnily pletivo a pak už bylo možné domeček plnit. Rychlejší skupiny začaly vymýšlet i ozdobné čelo pro své domečky. V mezičase děti stihly i lovit a pozorovat bezobratlé živočichy. Máme celkem tři větší dřevěné domečky a ještě jeden škvorovník z květináče. V následujícím týdnu jsme domečkům našli to nejvhodnější umístění, dva jsme instalovali na zahradu a jeden u budoucí hmyzí louky a už se těšíme, až je budeme chodit pozorovat.