VIDEOHOVOR S FARMÁŘKOU LINDOU

Únorový videohovor třídy Čmeláci s farmářkou Lindou

Začátkem měsíce února jsme měli tu čest propojit se videohovorem s farmářkou Lindou z Biofarmy Dolejší Mlýn. Tak jsme podruhé v tomto školním roce překonali se třídou Čmeláci v několika vteřinách vzdálenost 105 km díky vyspělé technice J

Kam náš rozhovor směřoval tentokrát?

Jelikož jsme s dětmi hledali odpovědi na otázky týkající se konzumace ovoce a zeleniny v naší MŠ: ( Zdali je ovoce a zelenina, které jíme v MŠ, českého původu a zda využíváme v MŠ výpěstky ze školní zahrady a jakým způsobem?), zajímalo nás jak to mají na farmě. Zda v únoru konzumují svou zeleninu a ovoce? Jak je mají uchované, skladované? Jaké pokrmy si z těchto zásob připravují?

Farmářka Linda nám před kameru donesla ukázat čerstvě vykopanou mrkev, kterou mají celou zimu na záhonku, jako v přírodní ledničce. Dětem se taková ukázka velmi líbila. Zejména ta informace třídění dle kvality: pěkné mrkvičky pro lidičky, okousané mrkvičky od myšek poslouží jako dobrota pro králíčky. Poté jsme se dozvěděli, jak mají ve sklepích uchované brambory nebo jablka. Jablíčka je třeba průběžně otáčet a kontrolovat, zda nehnijí. Pěkná jablíčka jedí syrová kvůli vitamínům, ta co se začínají scvrkávat skončí v „žemlovce“ nebo ve „štrůdlu“. Dále Linda ovoce a zeleninu zavařuje, suší, nakládá nebo ukládá do mrazáku, aby měla její rodina déle vlastní zásoby.

Děti ze školky Lindě říkaly, že i jejich maminky zavařují nebo zamrazují. Dále jsme se utvrdili v informaci, že pokud chceme jíst v zimních měsících více vitamínů, musíme si ovoce a zeleninu také koupit – dovezenou, vypěstovanou v jiné teplejší zemi.

Závěrem našeho rozhovoru nás farmářka Linda překvapila informací, že už vyhlíží jaro, udělala si pořádek v semínkách a seznámila nás s efektivním vyséváním v návaznosti na kosmické rytmy. Informace má z knížečky vydané svazem ekologických zemědělců. Jako správná  Biofarmářka nemůže používat k lepším výpěstkům chemii, ale „naslouchá“ přirozeným rytmům přírody. Tak ví, ve které dny například vysévat semínka ředkviček, kdy bude lépe růst kořenová část rostlinky.

O tajemství vysévání ředkviček se s námi podělila, a poradila nám pokus. S dětmi si na našem třídním záhonku vysejeme ředkvičky ve dny, vhodné pro rostlinky s kořenovou částí ke konzumaci a pak provedeme výsev ve dny, vhodné pro rostlinky s  listovou částí  ke konzumaci. Zjistíme tak, co je na tom pravdy. Které ředkvičky budou kulatější a na kterých si tedy více pochutnáme J

DĚKUJEME VÁM LINDO J

Michaela Vavřinová

VIDEOHOVOR S FARMÁŘKOU LINDOU 1VIDEOHOVOR S FARMÁŘKOU LINDOU 1VIDEOHOVOR S FARMÁŘKOU LINDOU 1VIDEOHOVOR S FARMÁŘKOU LINDOU 1VIDEOHOVOR S FARMÁŘKOU LINDOU 1