Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat...

23. 3. 2021
Školička Kamarád Nové Veselí

K období masopustu patří i pečení koblih a koláčů. Kde však vzít mouku? U mlynáře. Kde však vzít zrno? U sedláka. To byla naše únorová badatelská cesta☺.

Zjišťování původu surovin a potravin je nedílnou součástí vzdělávání dětí o jídle. Znát souvislosti, návaznosti a zákonitosti je pro děti velmi důležité. A i když jsou jen malé, je na nás velkých přiblížit jim vše tak, aby chápaly. My jsme za zrnem šli cestou sedláka, který nejdříve pole zorá a pak do něj rozhodí zrníčka. Děti si zkoušely řadit celý příběh. Zrníčko je v zemi, roste, vyroste, přijde sedlák, srpem či kosou ho požne, pak ho dá do snopů a do panáků a suší ho, poté ho cepy vymlátí, přesije od slupiček, dá do pytlů a má sklizeno☺. Právě na té původní cestě ukazujeme, kolik práce to dá, kolik času musí uplynout, kolik vláhy musí spadnout. A v dnešním kontextu - kolik stroje umí ušetřit práce a času. Ale je to vyváženo i tím druhým faktem. Kombajn je ze železa - musela se vytěžit ruda. Jezdí na naftu - musela se vytěžit ropa. Je obrovský - musely se rozorat meze , aby se kombajn na pole vešel.Samozřejmě, že pokrok je důležitý. Ale je dobré dětem ukazovat i druhou stranu mince. A když něco přírodě vezmeme, musíme jí to zase jinde vrátit. Takto učíme děti péči o přírodu☺.

Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1Vezmi cep, pojď na mlat, dám ti chléb, dám ti plat... 1
Zpět na výpis