Velikonoční trhy

Týden před velikonocemi se u nás ve Svatém Janě nad Malší konaly tradiční VELIKONOČNÍ TRHY. Letos poprvé se jich organizace plně ujala škola s podporou Obecního úřadu.

Trhy děláme jako příjemné setkání a ukázku toho co děti dokáží. Nejsou to trhy farmářské, ale řemeslné.

Děti vyráděly své výtvory ve škole i doma, samy i za pomoci rodičů. Návštěvníci si mohly zakoupit dekorace z proutí a přírodnin, papíru, dřeva, korálků, mašliček, keramiky a podobně. Například nejmenší děti ve školce upekly perníčky a vyráběli mýdla. Družina také hodně pekla, vyráběla, lepila a malovala. Hodiny výtvarné výchovy a pracovní činosti se již měsíc předem zaměřily na výrobu pro trhy.

Žáci čtvrté a páté třídy se staly prodavači, postavily se za pulty (stoly) v naší historické faře a prodávali (bez kalkulačky) až do večera. Dva stoly v koutku si zamluvili profesinální obchodníci, děti tak měli i co odkoukat.

Na trhu byla také dílnička, kde si zájemci mohli pod odborným vedením namalovat kraslice voskem nebo vystřihovat obrázky.

Samozřejmě nemohlo chybět občerstvení. Teta svačinka (svačinářka, školnice) vařila kávu a nabízela  domácí koláče, buchty, rolády a další pochoutky. Které napekly hlavně paní učitelky.

Návštěvníci mohli ochutnat také pomazánky, které mívají děti ke školním svačinám. Pro ochutnávku byly vybrány pomazánky ve veselých jarních barvách: Pomazánka z červené řepy, špenátová, z červených fazolí a z Ajvaru. V jídelně jsme pomazánky jen připravily a děti si je přišly do jídelny samy namazat. O nápoje se postarala paní ředitelka z domácí výroby šťáv.

Odměnou mám všem bylo příjemné odpoledne, dobrý pocit z úspěchů našich dětí a radost z krásných věcí, které jsme si koupili. Děti si vydělaly na výlat  do Jump arény, na který se těší ještě víc, protože ví, že si ho svou prací zasloužily a zaplatily si ho samy.

Jsme rádi, že akce měla úspěch a těšíme se na příští rok.