V září dětem oči září

4. 9. 2017

Na naší zahradě letos děti pěstovaly nejen to, co samy zasadily, ale leccos nám tam přirozeně vyrostlo samo, když ptáci či vítr zavali semínko k nám. Tak se stalo, že nám vyrostlo snad na šest obrovských rostlin divizny velkokvěté. A my jsme celé léto, když byl ještě provoz, diviznu trhali, sušili, ale vyráběli jsme i léčivý sirup.

Pro diviznu se dříve používalo označení např. Petrova hůl, oranka, svíce, pochodňová květina a další. Květy divizny se používaly k oživení barvy a chuti léčivých čajů. Ženy používaly odvar na barvení vlasů, potíraly si diviznovými listy tváře pro přirozený ruměnec a ze sušených listů se připravoval odvar, který se používal na zábaly na bolavé nohy, otoky a bércové vředy. Její název možná vznikl právě z toho úsloví, že zábaly dělaly doslova divy.

Léčivé účinky divizny využijeme hlavně na podzim, kdy začíná období respiračních obtíží, je vhodná při nachlazení a zánětech průdušek a pomáhá od kašle. Což se nám ve školce bude hodit. Pokud si připravíme domácí čaj ze sušených květů, je dobré ho vždy přecedit (nejlépe přes plátýnko), aby v čaji nezůstaly drobné chloupky z květů, které zbytečně dráždí sliznice. Divizna má protizánětlivé účinky, obsahuje látky saponiny, sliz, silice, cukry a třísloviny. Hodí se na obklady při drobných poranění kůže, hemoroidech a na zábaly při revmatických bolestech kloubů.

A jak vyrobit sirup, který děti mohou užívat proti kašli? Vyrobíme ho za studena - do čisté sklenice pěchujeme podíl divizny a cukru zhruba ve stejných vrstvách, poslední vrstvou je cukr. Poté zavřeme víčkem a necháme 10 - 14 dnů na světle, třeba na okně. Obsah průběžně promícháme třesením sklenice a nakonec vše přecedíme a vymačkáme přes plátno. To by jste nevěřili, jak hustý sirup se podaří vylouhovat. Podívejte se na to, jak jsme s dětmi sirup připravili.