V Semínku sázíme semenáčky všichni společně

28. 6. 2018

Maringotka Mateřské školy Semínko, ve které sídlí naše lesní třída, se nachází uprostřed starého sadu v areálu ekologického centra Toulcův dvůr.

Jedná se o veřejně přístupný prostor, takže se nám občas stává, že po víkendu najdeme kolem maringotky nepořádek, nebo nám někdo rozbije naši výzdobu či využije naše herní prvky. Již loni jsme se rozhodli, že s tím budeme něco dělat. Po domluvě s našimi farmáři jsme vymysleli, že vizuálně oddělíme prostor lesní třídy vysázením jedlých keřů. Jedlé keře byly jasná volba nejen kvůli charakteru okolního ovocného sadu, ale chtěli jsme zasázet něco, co by děti samy mohly sklízet a o čem by se mohly něco zajímavého dozvědět. Zároveň na dvou místech došlo k vykácení starých třešní a bylo tudíž potřeba tyto stromy něčím nahradit.

Koncem roku 2016 jsme podali žádost o grant na odbor životního prostředí Magistrátu hlavního města Prahy, který jsme v červenci 2017 získali. Čekali jsme tedy na jaro, abychom mohli náš nápad realizovat.

Zakoupili jsme keře rybízu, muchovníku, dřínu, lísky a dva stromy moruše tak, abychom je mohli při společné brigádě dětí a rodičů v prostoru sadu a maringotky vysázet. Odpoledne, když skončil školní program, si rodiče vyzvedli své děti a pustili se do práce.

Kluci i holky byli nadšení z toho, že mohou hloubit „krátery“ do země a zaujatě přenášeli i sázeli všechny nakoupené rostliny. Nyní, již téměř měsíc a půl po brigádě, děti stále s nadšením chodí, že si chtějí zalít svůj stromek. Zároveň si mnohem více uvědomují, že jejich školka vlastně sídlí na farmě a že kolem nás občas projdou dospěláci. A nejsou to jen tak nějací dospěláci! Jsou to naši farmáři a zahradníci, kterým s prací pomáháme.