Učíme se poznávat bylinky - výukový program v Otevřené Zahradě

„Babí léto“ si v Mateřince užíváme plnými doušky, pravidelně chodíme na procházky, sbíráme přírodniny, krmíme zvířátka a pozorujeme změny v přírodě. V toto krásné podzimní období jsme navštívili také Otevřenou zahradu nedaleko centra Brna. Otevřená zahrada je zářným příkladem toho, že i uprostřed města si můžeme užívat nádhernou přírodu a vyrazit třeba na procházku naučnou interaktivní stezkou, která vysvětluje přírodní zákony nebo jen nasávat klid a energii přírody.

Program Čarovné bylinky pod vedením dvou zkušených lektorek byl velmi vydařený. Hned zpočátku jsme se skamarádili se skřítkem Neposedou a jeho rozbitým kolenem a šli hledat vhodnou bylinku na odřeniny, abychom mu pomohli, protože ne vždy pomůže pouze náplast, ale daleko lepší je využívat dary přírody. Celou cestu jsme poslouchali zpěv ptáků a pozorovali nejen různé bylinkové a zeleninové záhony, ale prohlédli jsme si například i skleník s rajčaty, a připomněli si, že zelenina je zdravá, chutná a důležitá. Když jsme konečně nasbírali dostatek bylinek pro uzdravení Nestydova kolena, zahráli jsme si na pohádku O veliké řepě, společnými silami ji vytáhli a odnesli si ji do školky. Nakrmili jsme králíky, ovce a jako suvenýr si odnesli vlastnoručně vyrobená mýdla s měsíčkem lékařským a samozřejmě dobrou náladu.

Celý program děti podporuje v zájmu o přírodu a ve vytvářní vztahu k okolnímu prostředí. Návštěva Otevřené zahrady se opravdu velmi vydařila a my jsme rádi, že jsme mohli jeden z posledních teplých podzimních dnů strávit takto příjemně, v krásném prostředí a na čerstvém vzduchu.

Autor: Lucie Dohnalová, pedagog MŠ Mateřinka Brno

Učíme se poznávat bylinky - výukový program v Otevřené Zahradě 1Učíme se poznávat bylinky - výukový program v Otevřené Zahradě 1Učíme se poznávat bylinky - výukový program v Otevřené Zahradě 1