Tradice masopustu

13. 2. 2019
Školička Kamarád Nové Veselí

K masopustu, který začíná svátkem Tří králů a trvá do popeleční středy, se právě neodmyslitelně váže tzv. hodování. Lidé nejen hodovali, ale i tancovali, zpívali, převlékali se do masek a chodili v průvodu. K masopustu patří typické masopustní pokrmy, jako zabíjačkové, ze sladkých to jsou koblihy nebo koláče. Na masopust nastal čas, aby prasátka, která lidé chovali a s láskou se o ně starali, člověku byla k užitku. Vím, teď všichni milovníci zvířat a alternativní stravy mohou namítat, že děti seznamovat s tím, že prasátko musí umřít, aby se člověk najedl, není úplně vhodné ( znám to od své dcery, která jde zrovna cestou alternativy), ale my žijeme na vesnici a zabíjačka je součástí života  na vsi. Záleží, jak to dětem podáte. My jsme si ukázali, jaký je život prasátka v chlívku, jak se o něj staráme (chůva Zdenička nás pozvala na návštěvu na jejich dvorek), a pak jsme si zašli do domácího řeznictví U Landsmanů, kde nám ukázali výrobky z prasátka. Dostali jsme i výslužku, kterou jsme pak ochutnávali - trochu z jelítka, trochu z jitrničky, trochu z tlačenky i škvarkové pomazánky. Děti k tomu zakusovaly brambory uvařené na loupačku, které si vařily v "babiččině kuchyňce" a samy oloupaly. A protože se jednalo o výrobky kvalitní, z farmářských chovů a brambory z pole od farmáře u nás v obci, i to je kvalitní jídlo. Sice více mastnější, ale o masopustu, který je jednou za rok, si to právě můžeme dovolit☺.

Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1Tradice masopustu 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací