Tematický den "CUKRY"

Tematický den „CUKRY“

18.3. proběhl v naší škole tematický den CUKRY, který se prolnul všemi předměty.

• V anglickém jazyce se žáci hravou formou učili názvy potravin a zahráli si Bingo na téma ovoce a zelenina.

• V hodině českého jazyka jsme doplňovali básničku o zdravé stravě. Žáci se trochu rozhýbali u běhacího diktátu, kde měli v jiných učebnách a tělocvičně schované lístečky s názvy potravin, ty museli najít a po jednom zapsat na svůj papír, který měli ve třídě. Následně jsme  si napsané potraviny třídili do skupiny –zdravé a nezdravé a žáci 4.ročníku zkusili u vybraných potravin určit rod a vzor.

• V prvouce a přírodovědě jsme s žáky rozeznávali zdravé a nezdravé potraviny a řadili je do potravinové pyramidy. Povídali jsme si o škodlivosti cukrů a shlédli krátké video na ČT edu „Proč  cukr není zdravý?“

Vyzkoušeli jsme si duhový pokus, aneb, co zbude z bonbonů Skittles, když je namočíme do vody a pokus se sušenkami Oreo (co vše zůstane na zubech po jejich snědení a jak dlouho nám trvá, než to vše pečlivě kartáčkem, který si žáci přinesli, vyčistíme.

• V matematice si žáci četli složení ve vybraných nápojích, konkrétně hledali cukry a poté je přepočítávali, převáděli na jiné hmotnostní jednotky a navážili do jednotlivých sáčků.

• Ve výtvarné výchově a pracovních činnostech jsme zkompletovali potravinovou pyramidu a žáci si zkusili udělat koláž zdravého a nezdravého talíře s pomocí obrázků vystřižených z letáků.

Připravili jsme si zdravé žele bonbóny, kdy si žáci sami vymačkali pomeranče, smíchali  je s Agarem a nechali zatuhnout. Výsledkem byli žáci překvapeni a chtějí si v budoucnu zkusit udělat zdravé bonbóny i z jiného ovoce.

• Výstupem byla kompletace obrázků nápojů s  naváženým cukrem v sáčcích a vytvoření nástěnky, která visí v jídelně a žáci si jí se zaujetím neustále prohlížejí.

Z mnoha informací byli žáci překvapeni a na spoustu věcí se doptávali. Bylo vidět, že téma cukry je zajímá. Bylo pro ně velkým překvapením kolik cukru se skrývá v nápojích, které doteď konzumovali a slibovali, že se budou od teď dívat na složení a vybírat si zdravější pití a potraviny.

Tematický den "CUKRY" 1Tematický den "CUKRY" 1Tematický den "CUKRY" 1Tematický den "CUKRY" 1Tematický den "CUKRY" 1Tematický den "CUKRY" 1Tematický den "CUKRY" 1Tematický den "CUKRY" 1