Stolování a zdravé návyky

29. 11. 2017
RC Fazole, z.s.

Proč je vhodné ráno snídat?

Vytváříme tak dětem návyk na celý život. Rituály a pravidelný režim dává dětem pocit jistoty a bezpečí. Pokud jde dítě včas spát a ráno se budí samo po dobrém spánku, má ráno dostatek času se probrat, obléknout, umýt. Během této doby vznikne většinou i chuť k jídlu.

V případě, že děti ráno chuť na snídani nemají... Není nutné, aby se děti "nacpaly". Ale sednout si u stolu, dát si šálek teplého nápoje a mít možnost sníst něco malého, dává prostor pro naplnění potřeby jídla, pokud jí dítě má.

Pokud se děti nenasnídají, okolo 9 hodiny jim dochází síly, postrádají elán, mohou se cítit sklesle a mít špatnou náladu. Samy přitom neví proč.

Proč nesladíme čaj?

Dětem podáváme pouze neslazené nápoje, vodu a čaj. Cukr vytváří rychlou energii, kterou pak potřebují vyběhat. Cukry děti dostanou v ovoci, a dalších potravinách, které nabízíme.

Snažíme se o kvalitní stravu včetně svačinek. Chleba kupujeme kváskový, denně čerstvý, každý den je k dispozici více druhů zeleniny a ovoce. Připravujeme pomazánky, případně alternativně nabízíme máslo. Příspěvek na svačiny, který jsme zavedli nám pomáhá udržet nadále kvalitu svačin. Příprava svačin probíhá ve spolupráci s koordinátorkou Skutečně zdravé školy za jižní Čechy.

S přípravou svačin děti vydatně pomáhají. Je krásné pozorovat  dívky i chlapce, s jakým zaujetím pomáhají se smysluplnou prací. Po jídle si děti samy uklízí, učí se tak postarat se samy o sebe.

Tým Fazolky.

Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací