Šípky - dar přírody

Naše mateřská škola je obklopena přírodou ze všech stran a my společně s dětmi toho využíváme při našich každodenních vycházkách. V podzimním čase jsme s dětmi sbírali nejen kaštany, žaludy pro lesní zvěř, ale také jsme se rozhodli děti seznámit s plody růže šípkové. Blahodárné účinky šípků znaly již naše babičky a v lidovém léčitelství mají nezastupitelné místo i dnes. Dodávají tělu dostatečnou dávku vitamínu C, který zvyšuje odolnost organismu proti nemocem. V mateřské škole je základní metodou prožitkové a kooperativní učení. Zapojením dětí do společného sběru a získáním informací o této léčivé rostlině, jsme podpořili dětskou zvídavost a potřebu objevovat a poznávat něco nového.

V rámci zapojení do sítě EKOŠKOLEK na téma Jídlo a svět, jsme společně s dětmi připravili z nasbíraných plodů šípkový čaj, jehož užívání slouží jako prevence proti vzniku rýmy či chřipky.

Usušené šípky děti rozdrtily v hmoždíři a nechaly do druhého dne vyluhovat ve studené vodě. Nálev jsme zahřáli, přecedili přes husté sítko a dochutili medem. Výroba šípkového čaje dětem přinesla nejen nové dovednosti, ale také chuťový zážitek ochutnáním tohoto bylinného nápoje.

MŠ Hradec nad Moravicí - odloučené pracoviště Jakubčovice

Šípky - dar přírody 1Šípky - dar přírody 1