SEMÍNKA

Semena, semínka a ořechy

V minulém týdnu se třída předškolních dětí Veverek věnovala tématu „Ptáci v zimě“.

Naši snahou bylo se o ptactvu něco dozvědět, seznámit se s vhodným krmením. Nedílnou součástí výuky bylo také pomoci ptačím kamarádům překonat zimní období, které je pro mnohé ptáčky otázkou života či smrti. Společně jsme vyrobili několik druhů ptačích krmítek, které jsme následně v okolí zavěsili. A protože celý týden děti poctivě míchaly směs různých semen a ořechů a prokázaly adekvátní znalosti, závěr týdne patřil právě dětem. V centru aktivity „domácnost“ si děti připravily „Ptačí sušenky“ ze všech semen, které poznaly. Hlavně: lněné semínko, loupanou slunečnici, sezam, ovesné vločky, chia semínka, vlašské ořechy. Přidala se pouze alternativa zdravé mouky (směs různých druhů). Výsledek chutnal všem a budeme jistě opakovat. A co závěrem? Děti získávají povědomí o zdravém způsobu života a přínos pro své tělo. Dnes už dětí ví, jak nám všem semínka a ořechy prospívají, a co nám jejich konzumace přináší. Neboť z výživového hlediska jsou olejnatá semena důležitá hned z několika důvodů. Jak již jejich název napovídá, nejvýznamnější jsou pro nás z hlediska tuků, které obsahují. Jako jedny z mála obsahují olejnatá semena ve velkém množství nenasycené mastné kyseliny a z nich zejména kyseliny polynenasycené. Těch máme ve stravě všeobecně málo a jejich konzumaci bychom měli navýšit – jsou totiž prospěšné pro normální vývoj a růst dětí, pro udržení správných hladin krevního cholesterolu, pro správnou funkci srdce.

Kromě těchto prospěšných tuků však semena obsahují i jiné látky. Za zmínění stojí např. vitamin E, který ve stravě získáváme zejména právě z ořechů, semen a olejů z nich lisovaných. Semena jsou rovněž velice bohatá na vlákninu a některé minerální látky .a také mohou být v jistých případech zajímavá pro svůj obsah vápník. Významně bývá zastoupen draslík, hořčík, obsahují poměrně dost železa a zinku.