První mateřská škola v Hradci Králové získala bronzový certifikát

12. 4. 2023

Do projektu Skutečně zdravé školy se Mateřská škola Věkoše zapojila v roce 2021. Motivací k přihlášení do programu byla na počátku hlavně touha více podpořit zdravý vývoj dětí. Věkošánci se tak vydali na cestu tvůrců změn v oblasti udržitelnosti a postupně plnili jednotlivá kritéria programu.

Zapojení do programu přineslo mnoho zajímavých zkušeností, námětů a zásobu inspirace k vylepšení života v mateřské škole. Školní vzdělávací program byl obohacen o nové vzdělávací a výchovné prvky a projektovou výuku, které vytváří nové příležitosti a možnosti pro využití zážitkových forem učení. Byla vytvořena školní zelinářská zahrada – děti se podílí na plánování výsevu plodin, o které se pak samy starají. Sklizené produkty dále obohacují pokrmy ve školní kuchyni a děti z nich samy připravují výrobky.

Zapojením do programu se podařilo obohatit také školní jídelnu. Alespoň 75 % pokrmů je připravováno z čerstvých, nezpracovaných surovin či potravin nakoupených od lokálních a regionálních producentů. Při úklidu v prostorách školy a mytí nádobí ve školní jídelně/kuchyni byl zahájen přechod na ekologicky šetrné čisticí a mycí prostředky.

Pedagogové a pracovníci školní jídelny jsou vzděláváni v oblasti zdravé výživy a vaření. Rodiče a veřejnost se zapojují do školních pěstitelských a kulinářských aktivit, jsou pořádány akce na téma udržitelného stravování.

Hradeckým Věkošánkům se podařilo od registrace úspěšně splnit potřebná kritéria pro získání bronzového certifikátu. Stávají se tak první mateřskou školou v Hradci Králové, která dosáhla bronzové úrovně programu. Certifikát přijela 12.4. 2023 školce osobně předat paní Ing. Karolina Kallmünzerová.

„Z ocenění máme velkou radost a mockrát děkujeme všem účastníkům, kteří nás podporují a pomáhají nám v plnění kritérií programu Skutečně zdravé školy. Vydáváme se na cestu plnění kritérií stříbrné úrovně a těšíme se, co nám přinese.“ (Věkošánci)