Prosincové aktivity ve třídě Berušek 2023

3. 1. 2024

Zdravá výživa

Jedním z prosincových témat v naší MŠ je Moje tělo a zdraví. To je ideální příležitost pro seznámení dětí s pojmy zdravá výživa, nebo ústní hygiena. S nejmenšími dětmi tomuto tématu věnujeme celý týden a snažíme se jim to přiblížit všemi smysly. Nejprve demonstračními obrázky, poté samotnou manipulasí s předměty a v neposlední řadě také konkrétními aktivitami. Používáme k těmto účelům zejména magnety, nebo kolíčky. Děti po seznámení s tématem už sami zkouší přiřazovat. Ukazujeme si zdravé a nezdravé jídlo fyzicky a povídáme si o chuti a dopadu na naše zdraví.

Vánoční zvyky

Opět toto téma nejprve přibližujeme demonstračními obráky. Následně poté sami zkoušíme péct a zdobit perníčky (ze špaldové mouky a bez sladidel), krájet a ochutnávat různé odrůdy jablek, louskat a ochutnávat ořechy pro výrobu lodiček, krájet a zkoumat přísady vánočky. Jak se plete a co všechno se do ní může přidávat. V poslední řadě rodiče přinášejí několik kousků cukroví do školky na ochutnání. Seznamujeme se tedy s jídlem, které pomáhal kamarád dělat doma, ale já ho neznám/ pochubím se svým vlastním, které znám a chutná mi. Vzbuzuje to u nejmenších dětí důvěru k ochutnávání nového jídla.