Projekt Luštěniny - MŠ Bohučovice

LUŠTĚNINOVÁ VÝZVA

V začátku školního roku nás čekala v naší MŠ luštěninová výzva.

Co to pro nás znamenalo? Přiblížit dětem si výzvam luštěnin pro naše zdraví, všímat si luštěnin v našich jídlech a jak mohou být barevně pestré a zábavné.

Nejdříve jsme se seznámili s panem zahradníkem Hráškem. Stal se součástí naší třídy a pozoruje nás při jídle. Pokud alespoň neochutnáme, je smutný a mračí se. Proto se snažíme, aby byl stále usměvavý.

Děti si pana Hráška vyrobily svého. Zkoušely paní učitelky, zda se bude u obědu mračit či se smát. Samozřejmě, že paní učitelky jdou příkladem, takže se jen usmíval a byl spokojený:-)Naší motivací je ocenit práci lidí.  Počínaje prací zahradníka či pěsitele, přes řidiče, který úrodu doveze paní kuchařkách, které ji dále uvaří a končící naší paní školnicí, která  jídlo naservíruje s láskou na talíř. A my s dětmi si tyto informace často opakujeme a završíme je vždy heslem, že naším úkolem je to výborné jídlo SNÍST ( nebo alespoň ochutnat). Vážíme si práce ostatních, však si to v naší MŠ vše sami zkoušíme - zasadit, sklidit, zpracovat, uvařit a sníst.
Opakovaly jsme si pohádky, ve kterých se luštěniny objevují. Samozřejme nesměla chybět pohádka O Budulínkovi - s dětmi si často zpíváme popěvěk z této pohádky před obědem, když víme, že bude součástí obědu hrášek. Také  jsme v MŠ spali na hrášku  - před spaním jsme si povyprávěli pohádku O princezně na hrášku. Vložili jsme si pod matraci hrách a pak jsme kontorovali, zda se mezi námi neskrývá princezna či princ.
Na chvíli se z nás stali holoubci, kteří třídili luštěniny popelce, nebo jsme také využili luštěniny k tvořivosti při výrobě PANA BRAMBORY, děti využili různorodosti tvarů a barev.

Tyto pokrmy jsme nakonec spojili ve zdravém bramborovém salátu s hráškem, který si děti uvařily v naší MŠ.
Momentálně si necháme luštěniny naklíčit, budeme je pozorovat pod lupou a využijeme je ke krmení ptáků. Výzva nás bude provázet celý rok a těšíme se, jakým pozitivním směrem se posuneme.

Děti a kolektiv MŠ  Bohučovice