Připravujeme s dětmi SMOOTHIE

15. 11. 2017
Zdravá školka s montessori programem MATEŘINKA BRNO

Proč zrovna smoothie?

Tento měsíc se u nás ve školce věnujeme tématu lidské tělo. Postupně poznáváme všechny jeho části, dovídáme se k čemu slouží, jak fungují a proč jsou pro nás důležité. Povídáme si i o prevenci nemocí, abychom plni síly a zdraví zvládli přicházející zimu.

Do programu jsme zapojili velmi oblíbené společné vaření. Tentokrát se jednalo o přípravu smothie. Smoothie je mixovaný nápoj, jehož hlavní složkou je syrové ovoce, nebo zelenina či kombinace obojího s dalšími možnými složkami jako je např. voda.

Abychom s tématem seznámili i rodiče, dostaly děti za úkol přinést do školky několik kousků oblíbeného ovoce či zeleniny. Sešla se nám velice pestrá nabídka ze které bylo možné vybírat.

Jak jsme postupovali?

Společně jsme jednotlivé druhy pojmenovali a rozdělili na ovoce a zeleninuProzkoumali jsme jejich tvar, barvu, vůni i strukturu. Zjistili jsme, že některé plody je nutné před konzumací oloupat, jiné oškrábat, že některé mají uvnitř jednu velkou pecku, jiné třeba více drobných peciček. Samostatně jsme trénovali loupání, odšťavňování, krájení i vykrajování a procvičili si tak i své drobné prstíky. Připravené ovoce a zeleninu jsme vložili do mixéru a s napětím sledovali co bude dál

Výsledek nás ohromil. Z námi nakrájených kousků za malou chvíli vznikl velmi lahodný a osvěžující nápoj, na kterém jsme si velmi pochutnali.

Připravili jsme několik variací a zjistili jsme, že každý z nás má jiné chutě - někomu chutná nápoj více sladší, který obsahuje více banánů, jinému třeba kyselejší varianta s okurkami.

Už víme, že barva nápoje závisí na druhu ovoce a zeleniny ze které je vyroben.

Zaznamenejte si s dětmi váš originální recept.

Nakonec jsme si nakreslili postup práce, abychom mohli ukázat i našim rodičům, jak nám mohou tuto zdravou pochoutku jednoduše připravit a my jim budeme s výrobou smoothie rádi pomáhat.

Naše originální recepty na smoothie z oblíbených druhů ovoce a zeleniny, které si děti přinesly z domu.

OVOCNÉ SMOOTHIE

  • šťáva z pomerančů
  • jablka
  • banány
  • mandarinky

ZELENINO - OVOCNÉ SMOOTHIE

  • šťáva z pomerančů
  • okurka
  • jablka
  • hrušky
  • troška medu na doslazení

Přejeme Vám dobrou chuť a na zdraví :)

Článek pro Vás napsala: Heda Lišková, pedagog MŠ Mateřinka Brno

Připravujeme s dětmi SMOOTHIE 1Připravujeme s dětmi SMOOTHIE 1Připravujeme s dětmi SMOOTHIE 1Připravujeme s dětmi SMOOTHIE 1Připravujeme s dětmi SMOOTHIE 1
Zpět na výpis