Předjarní porce čerstvých vitaminků – pěstujeme řeřichu

Stejně jako každý rok, tak i letos v této době máme s dětmi již takovou tradici. Venku na záhonku zatím téměř nic neroste a tak se moc těšíme, že si uděláme takový malý záhonek u nás ve třídě. Není to vůbec složité. Nejprve si povídáme o tom, co je zdravé a co ne. Zdalipak můžeme v tomto zimním období najít na zahrádce něco zdravého? A což takhle si zkusit něco vypěstovat u nás ve třídě? A copak k tomu budeme potřebovat? … Vzali jsme si tedy misky, nachystali semínka, zeminu, rozprašovač s vodou a mohli jsme začít. Procvičili jsme i smysly (čich, hmat, zrak..). Děti toto malé zahradničení velmi bavilo. Copak se asi stane, když semínka nezalijeme? Když nebudou mít dostatek světla…? Zde je prostor pro různé pokusy (tma, sucho, přemokření apod.) a bádání (lupa, mikroskop apod.). Děti samy chodily každý den, že je potřeba semínka zalít a s chutí pozorovaly, jak se pomaloučku probouzejí k životu. Konečně nastal den sklizně. Děti byly natěšené a samy si ozdobily chlebík s máslem čerstvou porcí vlastnoručně vypěstovaných rostlinek řeřichy. Naše přebytky jsme nabídli kuchyni pro ostatní třídy. Chutnalo nám a věřím, že jsme v dětech probudily zájem o takovéto aktivity, který přenesou dál do svých rodin.