Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla - Zdravé stravování v Mateřince

Jak praví začátek básničky ” Ovoce a zelenina, to je zdraví to je síla… „  není jen hraní se slovy. Vypovídá o pravdivé skutečnosti a čerstvé sezonní plodiny by měly být každý den zastoupeny v našem jídelníčku.

Děti jsou v Mateřince stravovány v souladu se zdravým a harmonickým životním stylem. Pečlivě dbáme na nabídku jídla, které děti v naší školičce mají. Strava je pestrá, vyvážená, z místních surovin a farmářských produktů, jsou zde zastoupeny i BIO potraviny.

Dodavatelem stravy je Vitalité zdravý restaurant, který splňuje přísná kritéria a úspěšně plní program Skutečně zdravých jídelen. Strava je se 100% garancí bez glutamátů, instantních směsí, konzervantů a dalších aditiv, a je tvořena z lokálních produktů a bio potravin. Ovoce a zelenina je od místních pěstitelů bez chemického ošetření. Maso, mléko a vejce jsou od českých farmářů.  Jídelníček je tvořen nutričním poradcem, aby zodpovídal výživovým hodnotám pro nejmenší děti. Respektuje také i sezónnost, tzv. v jídelníčku jsou zařazovány jídla z ovoce a zeleniny, které jsou typické pro aktuální roční období.

Každý týden odebíráme farmářskou bedýnku plnou sezonní místní a čerstvé zeleniny a ovoce. Děti mají pestrou nabídku po celý den. S dětmi také odšťavňujeme a pochutnáváme si na čerstvých ovocných a zeleninových šťávách. Pestrá celodenní nabídka ovoce a zeleniny je v rámci školkovného.

Rodiče mají možnost se připojit, bedýnku si domů také objednat a vyzvednout si ji přímo v Mateřince.

Děti si také pěstují ovoce, zeleninu a bylinky na zahradě. Máme zde zastoupeny tyto odrůdy: rajčata, salát, mrkev, hrášek, kedlubny, ředkvičky, dýni hokaido, jahody a maliny. Z bylinek: mátu, rozmarýn, meduňku, bazalku, oregáno, levanduli.

K zdravému životnímu stylu a filozofií, kterou naše školka žije, je chovat se ohleduplně nejen k sama sobě, pečovat o své zdraví, ale i o zdraví Země.

Neplýtváme s potravinami, rodiče si sami objednávají jídlo, takže vyberou dětem co jim chutná. Děti mají možnost ochutnávky, než si pokrm zvolí. Sami si připravují svačiny (formou švédského stolu), nalévají polévku a nabírají druhý chod.

V naší školce používáme výhradně ekologické čisticí prostředky a kosmetiku. Třídíme odpad. Na zahradě máme malý kompostér pro bio odpad. Jsme součástí projektu Ekoškolek.

Jsme skutečně Zdravá mateřská škola a jesle tělem i duší.

Autor: Mgr. Veronika Rylková (Grbavčicová), ředitelka Mateřinky Brno

Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla - Zdravé stravování v Mateřince 1Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla - Zdravé stravování v Mateřince 1Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla - Zdravé stravování v Mateřince 1Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla - Zdravé stravování v Mateřince 1Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla - Zdravé stravování v Mateřince 1Ovoce a zelenina, to je zdraví, to je síla - Zdravé stravování v Mateřince 1