Od zrníčka ke chlebíčku

6. 2. 2018

Z obchodu - zní pohotová odpověď dětí. A jak se dostane do obchodu? Někdo ho upeče. Správně. Ale my jsme děti zvídavé, tak se pojďte s námi podívat, jak jsme hledali cestu od zrníčka ke chlebíčku.

Přesuneme se v čase o několik let zpět. Každé z dětí dostalo obrázek z „cesty chleba“ a zkusilo ho ostatním představit. U některých jsme museli dát hlavy dohromady, protože některé věci nám byli neznámé. Např. srp, ale pak si Anežka vzpomněla, že takový “hák“ má babička a seče tím trávu králíkům. K čemu slouží „cep“ podle obrázků děti pochopily, ale s pojmenováním pomohla až paní učitelka. Po poslechu pohádky o zatoulaném kuřátku už víme, jaké máme druhy obilí a jak je poznáme. S pomocí písničky Čížečku, čížečku jsme si odvodili, jak se seje semínko, roste, kvete a zraje, až je možné zralé klasy posekat (požnout). Zacvičili jsme si pozdrav slunci, aby sluníčko dalo klasům světlo a teplo, aby zelené osení obarvilo do zlata. Zaskákali jsme si panáka, abychom si zkrátili čekání, než snopy obilí v panáku vyschnou, aby zrno neplesnivělo. A po vydatné svačině, plni síly, jsme se pustili do vymlácení zrn. Slabikovat umíme dobře, ale sladit rytmus s pohybem nám chvilku trvalo☺. Pilné „Popelky“ přebraly zrna od slupek a těšíme se do mlýna.

Od zrníčka ke chlebíčku 1Od zrníčka ke chlebíčku 1Od zrníčka ke chlebíčku 1Od zrníčka ke chlebíčku 1