Noční družina

Přespávání ve družině je u našich dětí velmi oblíbená záležitost...:)

Už od jara letošního roku se děti pravidelně snažíme zapojovat do přípravy zdravých svačinek. A noční družina je jednou z možností, kdy tak učinit.

Tentokrát si tedy děti, které si z domova přinesly sklenice, mohly připravit nakládané zelí. Na všechno dohlížela maminka dvojčat z naší 4. třídy a zároveň lektorka Ekocentra Paleta paní Petra Muffová.

Postup byl následující: připravili jsme si velkou nádobu, ve které děti jednotlivě nakrouhaly hlávkové zelí, přidaly nakrájenou cibuli, sůl (20 g na 1 kg zelí) a kmín podle chuti. Promíchaly a začaly šlapat, dokud zelí nepustilo dostatečné množství tekutiny. Znovu občas promíchaly a pak už plnily do vymytých sklenic zhruba 5 cm pod okraj (nad zelím by měla být šťáva). Takto připravené uzavřené zelí si pak druhý den odnesly domů a nechaly kvasit.

Zároveň děti pomáhaly i s přípravou pomazánky k večeři. Tentokrát jsme vybraly recept na výbornou pomazánku z červené čočky od paní lektorky Moniky Kopecké, která ji v naší družině s dětmi už na jaře společně připravovala.

A recept i na ni: čočku propláchněte vodou a dejte pod pokličku vařit. Na oleji orestujte nakrájenou cibuli, přidejte nahrubo strouhanou mrkev a opékejte do měkka. Pak smíchejte čočku se zeleninou, přidejte lahůdkové droždí, umeocet a vše rozmixujte.

A protože té pomazánky bylo nakonec trochu víc, zbylo na ochutnání i pro děti a učitele na druhý den ve škole...:)))

Po večeři se pak konala noční hra a potom už jen příprava spacáků a uložení se do nich ke spánku!

Další noční družina bude zase na jaře. Už se všichni těšíme!

Hanka Murphy, rodič