Návštěva farmy a mlékárny rodiny Pourových

1. 12. 2021

V rámci projektu Skutečně zdravá škola jsme se vypravili na exkurzi na farmu rodiny Pourových v Hradci Králové. Pro přesun do nedaleké městské části Rusek nám Dopravní podnik města Hradec Králové zapůjčil velký autobus s pohyblivým kloubem. Nástupem do „housenkového“ autobusu jsme odstartovali naše velké dobrodružství.

Součástí rodinné farmy Pourových je Mlékárna U Josefa. Její výrobky pro nás byly připraveny ve formě uvítacího občerstvení a ochutnávky čerstvých lahůdek. Během degustace jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací o jednotlivých produktech – např. syrovátka je pro naše tělo velmi prospěšná, protože z něj pomáhá odvádět toxické látky, napomáhá snižování cholesterolu a také působí protizánětlivě. To však není nic proti takovému kefíru, který (mimo to, že se dá používat v podstatě jako všelék) prý umí prodlužovat život!

Všechny produkty, které farma nabízí, vyrábí z vlastního čerstvého kravského mléka. Zeptáte- li se našich malých jedlíků, jistě vám potvrdí, že čerstvé produkty vycházející z tradičních receptur nabízené farmou, byly vskutku výborné. Mimo výše zmíněný kefír a syrovátku obsahuje nabídka mlékárny také čerstvé mléko, sýry (farmářské, nakládané, balkánský sýr, Halloumi, korbáčky, ricottu a sýry s příchutěmi), tvaroh či jogurt.

Po přátelském a osvěžujícím přivítání nám paní Pourová ukázala a vysvětlila, jak se jednotlivé produkty vyrábí. Děti tak měly možnost nahlédnout do výrobního procesu a prohlédnout si technické zázemí mlékárny. Celá prohlídková trasa byla zakončena na dvoře, na kterém je umístěn speciální automat na mléko. Děti byly svědky toho, jak celý Mlékomat funguje při praktické ukázce jeho chodu. Kdykoli se mohou na farmu vrátit a se svými rodiči si načepovat čerstvé mléko do zakoupené litrové plastové nádoby nebo ještě lépe do nádoby vlastní.

Naše dobrodružství ale zdaleka neskončilo u Mlékomatu. Pokračovali jsme polní cestou k dalšímu cíli – ke kravínu a teletníku. Děti se zde seznámily s živými kravičkami a telátky – jak voní, jak vypadají, jak se o ně správně starat. Také si mohly zvířata pohladit a vyzkoušet si, jaké to je, když vám kravička olízne jazykem ruku.

Cestou k autobusu jsme se setkali s dalšími zvířecími kamarády v ohradě – s koňmi, kteří nás zdravili ze svých venkovních výběhů a rozloučili se s námi svým zařehtáním.

S bohatými zážitky a novými poznatky jsme se vraceli zpátky do mateřské školy – spokojení a šťastní, naším „housenkovým“ autobusem. Těšíme se, co nás čeká příště.