Návrat včel na školní zahradu ZŠ Waldorfské v Pardubicích

Základní škola Waldorfská Pardubice a její včelařský kroužek mládeže uspořádaly v tomto týdnu malou slavnost na své školní zahradě. Co bylo důvodem? Do školní zahrady přibyl nový domeček a v něm několik tisíc včel. Malým včelařům při škole se splnil sen a konečně si nastěhovali do zahrady první úl.

„Jsem rád, že se po dlouhé době vracejí včely do některé z pardubických základních škol. Ve waldorfských školách v Německu nebo Švýcarsku je včelařství běžným standardem. Nejen, že děti uvidí, jak vzniká med, ale budou přímo pozorovat i zajímavosti života ve včelím společenství,“ uvedl náměstek primátora pro školství Jakub Rychtecký, který přišel spolu s významným pardubickým včelařem Evženem Báchorem podpořit slavnostní představení prvního úlu.

„Včelařský kroužek mládeže pod vedením včelaře Pavla Lomičky působí na při Základní škole Waldorfské již od září, ale až do konce dubna se děti připravovaly hlavně teoreticky na přivítání prvního včelstva, o které se nyní konečně mohou starat,“ informoval ředitel školy Milan Barták. Děti budou také kontrolovat, jak včelky staví na připravených mezistěnách plásty, do nichž pak nanosí nektar pro letošní první medobraní.

Evžen Báchor představil přítomným také publikaci Sto let včelařství na Pardubicku. Z ní se mohou čtenáři dozvědět, že poslední záznam o základní škole v Pardubicích, která by chovala včely, je z roku 1907. Po slavnostním přestřižení pásky následovala malá ukázka včelaření a nahlédnutí do úlu. Zájemci si mohli položit ruku na otevřený včelí úl, aby ucítili teplo, které včely vydávají. „Školní včely předvedly, že jsou skutečně mírné a vhodné k malým včelařům. Jako alergik jsem moc rád, že se celá akce obešla bez žihadel,“ dodal na závěr s úsměvem náměstek Jakub Rychtecký.

Reportáž Východočeské televize naleznete cca od 4:57 zde: https://www.facebook.com/VychodoceskaTelevize/videos/1052500321516158/