Naše zahrada v průběhu ročních období

6. 12. 2022

Na zahradě naší školky nacházíme inspiraci po celý školní rok. Všímáme si změn v přírodě, i toho, co každé roční období přináší. Při péči o zahradu mohou děti vidět tyto proměny na vlastní oči. Jak z malého semínka vyroste velká rostlina nebo kolik plodů na ní může být. V minulém roce jsme např. zasadili naklíčenou bramboru a děti měly možnost sledovat, jak z jedné malé brambůrky vyroste spousta dalších.

Na zahradě pěstujeme rajčata, hrášek, dýně, jahody, rybízy nebo bylinky. Každý rok je to trochu jiné. Někdy se úroda vydaří lépe, někdy hůře, a i to je dobré zažít. Děti sejí, sázejí, o rostliny i zahradu se starají, a nakonec ji zazimují. To, co vypěstujeme, sklidíme a použijeme do svačinek nebo do jarmarků na našich slavnostech. Každé roční období vrcholí slavností s rodiči.

Již druhým rokem u nás jednou týdně funguje kroužek Zahradníček. Vede ho a s návrhem na jeho vznik přišla naše provozní Martina, která ve školce kromě dalších činností sestavuje jídelníček, připravuje svačiny a objednává na ně suroviny. O Zahradníčku se rozepíšeme příště.