Naše mezinárodní spolupráce pro Vaše děti

2. 10. 2018
Zdravá školka s montessori programem MATEŘINKA BRNO

ZDRAVÉ A ŠTASTNÉ DĚTI - Jak se potýkáme s takovým životním cílem?

NAŠE MEZINÁRODNÍ SPOLUPRÁCE

Dánsko 25. 2 - 1. 3. 2018

Od naší návštěvy Dánska uběhlo již řadu měsíců. Sepsání zážitků, poznatků a jak jsme vše nakonec aplikovali v praxi trvalo déle, než bylo plánováno. Nakonec jsem velmi vděčná za vznik ohlédnutí až nyní. Vidíme za sebou zrealizované nápady, inspirace převedené do praxe a jejich vyladění do našich podmínek.

Být součástí programu EPESS - European healthy pupils and skilled educators via integrated school food systems"Zdraví žáci a kvalifikovaní pedagogové prostřednictvím celostního systému školního stravování ", a komunity lidí, jenž s radostí a láskou sdílí své zkušenosti, poznatky, nápady a mění svými činy svět zase o kus k lepšímu, je nepopsatelné. Ještě teď je to pro nás neuvěřitelný příběh. S velkou pokorou a vděčností s touto příležitostí pracujeme. Od posledního setkání Mateřinka pokročila a udělala velký kus práce a poznatky z Dánska ji mnohém pomohly. Stát se ještě lepší verzí sebe sama.

Co to je EPESS a jeho cíle v kostce

·      Sdílení nápadů, metodiky a zkušenosti při zavádění celostního přístupu ke kvalitnímu školnímu stravování. Projekt také pomůže integrovat vzdělávání v oblasti výživy, vaření, pěstování na školních zahradách a návštěvy farmy do učebních osnov.

Cíle projektu:

·      Inspirovat a motivovat k spolupráci a sdílení vědomostí o celostním přístupu ke zdraví, školnímu stravování a vzdělávání o jídle.

·      Zlepšit dovednosti, kvalifikaci pedagogů v oblasti aktivit pro vzdělávání dětí o zdraví, zdravém životním stylu a stravování, pomoci k zavádění nových nebo vylepšených výukových postupů.

Proč jsme součástí:

·      Splňujeme kritéria a program Skutečně zdravé školy.

·      Našim cílem jsou zdravé a šťastné děti připravené pro život.

·      Chceme se rozvíjet, zdokonalovat, sdílet, inspirovat se, získat široký rozhled a srovnání.

·      Jedinečná příležitost pro další vzdělávaní pedagogů.

První den 26. 2. 2018 Svendborg

Nature and Environmental School

První den jsme si prožili a vyzkoušeli environmetální vzdělávací program pro školy. Děti se dozvědí více o místních fauně a floře. Zažijí rybolov, sběr mušlí a mořských řas. Celou přípravu jídla od čištění ryb, mušlí, až po samotné vaření. 

Byl to pro nás úžasný zážitek. Inspiroval nás k zamyšlení si nad vytvořením podobného výukového centra, kde by se děti mohly pomocí zážitkových vzdělávacích činností navracet k místní přírodě, získat povědomí o lokálních surovinách, jak chránit a pečovat o vše živé. Vzbudil v nich přirozený zájem o tuto oblast a chuť učit se venku.

Environmentální centrum se nyní rodí v myšlenkách, nápadech a pomalu a jistě se začíná rýsovat vizuální podoba.

Druhý den 27. 2. 2018

Nymarkskolen - Svendborg

Nás všechny překvapila svým úžasným projektem. Kdy žáci školy připravují stravu pro celou školu v rámci týdnů Loma week. Během roku se vystřídají všichni žáci. Propojuje veškeré předměty a zároveň učí praktickým dovednostem. Žáci sestavují nutričně vyvážený jídelníček, i pro vegetariány. Vytvářejí rozpočet, nakupují suroviny u místních farmářů a pěstitelů. Starají se od příprav, vaření, výdej stravy až po úklid kuchyně.

Třetí den 28. 2. 2018

Byparkens Nursery

Jsme zavítali do dalších několika škol, ale i jeslí. Dychla na nás klidná, pozitivní a přátelská atmosféra. Inspirovali jsme se mnoha drobnostmi, od zařízení, pomůcek, hraček, stolování až po režim dne.

Technical School, farms and local suppliers

Za velkou výzvu a inspiraci pro naše, zejména středoškolské vzdělávání, považuji přístup a systém na dánských středních školách a učilištích. Neohlížejme se nejen na vybavenost, ale zejména na záměr, aby každý vnímal, že jeho profese je důležitá a jedinečná. Možnost být plnohodnotnou a zodpovědnou součástí např. výroby pečiva do obchodů. Opět se zaměřením na využití lokálních zdrojů.

Systém podpory lokálních pěstitelů a farmářů je nejen ekonomicky užitečný, ale je i zdraví prospěšný a šetrnější k přírodě. Uchvacující bylo navštívit Ekologickou pěstírnu zeleniny, sdílení zkušeností a nadšení jednoho z jejich zakladatelů. Farmu, kde zvířata žijí spokojeně, mají možnost volného výběhu a láskyplného zacházení.

Čtvrtý den 1. 3. 2018

Na konec našeho výměnného pobytu jsme se šířeji a podrobněji dozvěděli o cílech a záměrech dánského programu LOMA. Opět jsme zde načerpali mnoho inspirace a prohloubili naše poznatky.

Jaký měla pro nás, průvodce, zahraniční stáž význam, co nám přinesla ?

·      Širší rozhled.

·      Zlepšení ANJ.

·      Radovat se z maličkostí.

·      Sdílení a spolupráce je super.

·      Motivaci a inspiraci pro posun a zdokonalování.

·      Vše je jak má být a je třeba se ocenit za již zvládnuté mety a nadchnout se pro další.

·      Vše se děje tak jak má.

·      Vše má svůj čas a vývoj.

·      Každý má svou cestu, všechny jsou správné a vedou do ,, Říma,,

Co nás nadchlo a rádi bychom aplikovali v Mateřince:

·      Více sdílení a společného inspirování se

·      Multikulturní vaření s rodiči

·      Well being -social things

·      Loma week -3 days -at farm, how cows work, do butter...apod.

·      Loma box - aktivity připravené k samostatnému vaření dětí, běžná nabídka

·      Knihovna pro pedagogy a rodiče

·      Dřevěné truhlíky (ohrádky) na pěstování ovoce, zeleniny a bylin

·      Aktivity kdy bychom mohli něco vařit venku -na styl outdoor kitchen

·      Youtube chanel -vaření, recepty

·      Fotky průvodců v šatně

·      Fotky děti v rámečcích s datem narození

Jak dopadla realizace načerpaných zkušeností z Dánska?

Jsme zase o kus lepší verze sebe sama pro Vaše děti :)

·      Více sdílení a společného inspirování se - daří se. Postupně navazujeme další spolupráce a zapojení se do programu

·      Multikulturní vaření s rodiči - připravujeme.

·      Well being -social things - plníme.

·      Loma week -3 days -at farm, how cows work, do butter...apod. - zapojujeme do našeho vzdělávacího plánu.

·      Loma box - aktivity připravené k samostatnému vaření dětí, běžná nabídka - plánujeme přidání k aktivitám praktického života na konci roku 2018.

·      Knihovna pro pedagogy a rodiče - nyní aktivně doplňujeme a plánované spuštění je na jaře 2019.

·      Dřevěné truhlíky (ohrádky) na pěstování ovoce, zeleniny a bylin - realizováno. V nové školce budeme realizovat na jaře 2019.

·      Aktivity kdy bychom mohli něco vařit venku -na styl outdoor kitchen - nyní vytváříme plán a realizovat bychom chtěli od května 2019.

·      Youtube chanel -vaření, recepty - plánujeme, řešíme ochranu osobních dat, zadli bude možné realizovat.

·      Fotky průvodců v šatně - realizováno.

·      Fotky děti v rámečcích s datem narození - budeme realizovat v podobě vytvoření narozeninového kalendáře.

Za pár dní nás čeká druhá cesta a to do Anglie. Velmi se na inspiraci a sdílení těšíme. 

Jsme velmi rádi, že jsme navázali velmi cennou zahraniční spolupráci. Prostřednictvím výměnných návštěv a webových seminářů umožní projekt učitelům sdílet nápady, metodiky a zkušenosti při zavádění celostního přístupu ke kvalitnímu školnímu stravování. 

Naše mezinárodní spolupráce pro Vaše děti 1Naše mezinárodní spolupráce pro Vaše děti 1Naše mezinárodní spolupráce pro Vaše děti 1Naše mezinárodní spolupráce pro Vaše děti 1Naše mezinárodní spolupráce pro Vaše děti 1
Zpět na výpis