NAŠE DĚTI SI ZASLOUŽÍ NĚCO LEPŠÍHO

5. 9. 2022

S 1. zářím se do naší malé školky vrátily děti. S úsměvem je přivítaly paní učitelky spolu s novou paní kuchařkou. To ale není jediná novinka novoveské mateřské školy. Protože je pro nás zdraví dětí na prvním místě, nemuseli jsme se dlouho rozmýšlet a přihlásili jsme naši MŠ do mezinárodně oceňovaného programu "Skutečně zdravá škola". Věříme totiž, že je důležité dětem vštípit již v tomto věku základy zdravé životosprávy.

Zdraví máme jen jedno a díky těmto základům, které by měly být samozřejmostí, může vyrůst zdravá generace dětí, která své návyky bude předávat dál.

Protože ve školce nepoužíváme žádné polotovary, polévky se připravují ze základního vývaru. Žádné bujóny nebo jiná dochucovadla. Omezujeme konzervanty, cukr, škrob i sůl. Veškeré jídlo, které děti ve školce ochutnají, je připravené paní kuchařkou ze skutečných potravin.

A co vlastně program "Skutečně zdravá škola" znamená? Zdravá strava je založena především na skutečných potravinách a pokrmech, které jsou z nich vyrobené. Paní kuchařka vaří z lokálních sezónních potravin. Pokud je to možné, upřednostňujeme potraviny v biokvalitě. Ke svačinám děti dostávají čerstvé pečivo s pomazánkami, které paní kuchařka dělá podle receptů jídelen, které již nějakou dobu zdravou stravu praktikují. V jídelníčku tak nechybí pomazánky z luštěnin, vajec, zeleniny, tvarohu, obilnin nebo ryb.

Společnými silami, za mé podpory, protože se mimo MŠ věnuji celostnímu výživovému poradenství, vedeme děti k tomu, aby jim záleželo na tom, co jí. Učíme děti, aby si jídla vážily, aby si jej dokázaly vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází, jak se pěstuje nebo vyrábí. Do jídla děti nikdy nenutíme, snažíme se ale, aby vždy alespoň malé sousto ochutnaly. Chceme, aby děti jedly jen to, co skutečně potřebují a v množství, které jim svědčí. Komunikaci mezi rodiči a zaměstnanci školy v rámci podpory zdravého jezení považujeme za naprosto zásadní. Děkujeme, že s námi táhnete za jeden provaz.

Do budoucna bychom chtěli našim dětem zajistit většinu potravin v biokvalitě, proto budeme rádi, když nás jakkoliv podpoříte. Každý, kdo může poskytnout bedýnku s čerstvými potravinami, je v naší školce vítán s otevřenou náručí. Naše školka má krásnou zahradu, na které si pěstujeme vlastní ovoce a zeleninu, ale plody z ní nenasytí tolik hladových krků, které ve školce stravujeme J Pokud víte o nějakém farmáři z okolí, pošlete nám na něj prosím kontakt. Spolehlivých dodavatelů BIO potravin je opravdu málo.

Pojďme dát našim dětem správné základy pro jejich budoucí život. Jen tak jim zajistíme zdravý a plnohodnotný život.

Přejeme vám dobrou chuť k životu, Zdeňk Prušáková Řepová