Malí kuchtíci v Horních Datyních

19. 5. 2023

V mateřské škole Horní Datyně se předškolní děti mohou zapojit do několika nespících aktivit tzv. “kroužků“. Kromě ekologického a keramického je to i netradiční kroužek “Malí kuchtíci“, který bychom Vám chtěli více přiblížit. Kroužek vznikl v návaznosti na program Skutečně zdravá škola, do něhož je MŠ již několik let zapojena. Cílem této nespící aktivity je naučit děti připravit si jednoduchý pokrm a získat povědomí o zásadách zdravého životního stylu.

V kroužku připravujeme jednoduché, chutné, a hlavně zdravé pokrmy z ovoce, zeleniny, luštěnin a zdravých alternativních potravin. Už v letošním školním roce jsme si stihli připravit mnoho pokrmů, které dětem hodně chutnaly. Děti například vyráběly čerstvý jablečný mošt, ovocné špízy ze sezónního ovoce, jablečný štrůdl, jablečno- mrkvový salát. Nezapomněli jsme společně oslavit podzimní svátek Halloween, při kterém tvořily příšerky z banánů, jablíček a mandarinek. Na oslavu Nového roku jsme připravili dobrotu, která se nazývá party mix, kde děti míchaly sladko-slané chutě. V každé aktivitě se děti dozvědí něco nového o potravinách, které nakupujeme ve zdravé výživě, přírodních sladidlech, solích, kořeních a o exotickém ovoci a samozřejmě také ochutnají některé potraviny, které z domova neznají nebo je často nepřipravují, jako jsou například batáty.

Děti zábavnou formou tak získávají základní informace o zdravé výživě a rozvíjejí praktické dovednosti při přípravě jednoduchých jídel.

Bc. Šárka Kohut

učitelka MŠ Horní Datyně