LÍHNEME VE ŠKOLCE

Letos vedení naší MŠ využilo nabídky jedinečného vzdělávacího programu, vytvořeného pro mateřské školy. V rámci tohoto experimentu děti po dobu pěti dnů pozorovaly líhnutí kuřat přímo ve třídě.

A tak jsme ve dvou třídách pozorovali tento zázrak krok za krokem. Děti z ostatních tříd přicházely kdykoliv na návštěvu. Byl to skvělý emocionální zážitek a ukázkové prožitkové učení.

Před dodáním líhní do školky jsme připravili  vhodná místa u elektrické zásuvky. A pak to všechno začalo: od pondělí do pátku jsme pozorovali líheň s pěti vajíčky, ve kterých bylo živé vyvinuté embryo kuřete. I méně klidné děti soustředěně pozorovaly, jak se vajíčka začínají hýbat, jak se kuřátka snaží dostat ven, vyklovou si malé okénko a postupně si otvor zvětšují, prolamují skořápku, až úplně pukne a ony jsou venku. Tedy zatím v líhni, ve které je správná teplota a vlhkost. Po oschnutí a odpočnutí po tak náročném procesu se kuřátka přendají do boxu s výhřevnou deskou, kde mají vodu a jídlo. I bez nápodoby kvočny vědí, co mají dělat, ta příroda je pozoruhodná.

Pátý den jsme pro kuřátka a děti připravili bezpečný seznamovací prostor, kde se s nimi děti mohly opatrně pomazlit a vzít je do ruky. Byl to krásný emocionální i haptický prožitek. Naše děti teď určitě bezpečně vědí, že kuře se nerodí jako savec, ale líhne jako pták, jak vypadá a co k životu potřebuje. Děkujeme, že jsme u toho zázraku přírody mohli být, žila tím celá školka :-) Část farmy byla u nás v MŠ :-)

Michaela Vavřinová

LÍHNEME VE ŠKOLCE 1LÍHNEME VE ŠKOLCE 1LÍHNEME VE ŠKOLCE 1LÍHNEME VE ŠKOLCE 1LÍHNEME VE ŠKOLCE 1LÍHNEME VE ŠKOLCE 1