Lahodná bramboračka

7. 1. 2022
Základní škola a mateřská škola, Jaroměřice, okres Svitavy

V pořadí sedmém Zdravém vařeníčku jsme připravovali bramboračku. Recept zná snad každý z nás. Cibulku oloupeme a nakrájíme nadrobno. Ostatní zeleninu a také houby očistíme a nakrájíme. Houby namočíme. Takto bychom postupovali doma, při vaření klasické bramboračky. Ale jsme ve škole, kde máme někdy nějaké dítě, které nemůže mouku nebo někomu nechutnají houby. Takže tentokrát recept po ,,našem,, . Do velkého, ale opravdu velkého hrnce jsme dali vodu. Do ní děti oloupaly a nakrájely 8 velkých mrkví, 2 petržele a 18 větších brambor. Vše jsme uvedli do varu. Bramboračku vaříme tak dlouho, dokud není všechno měkké. Část bramboračky s hodně množstvím zeleniny jsme si přendali do malé misky, kde jsme vše tyčovým mixérem rozmixovali. Tuto hmotu jsme použili na zahuštění polévky (místo klasické jíšky). Dochutili prolisovaným nebo jemně nasekaným česnekem. Dále podle chuti osolíme, přidáme majoránku a petrželku. Bramboračku už jen krátce povaříme. Polévku podáváme ihned po uvaření, ale můžeme ji nechat i rozležet. Vhodnou přílohou je pečivo, ale nemusí být. Bramboračka je vhodná i pro vegetariány. Dětem polévka moc chutnala. A máme mezi sebou i takové šikovné děti, které tuto polévku vařily ještě tentýž den doma na večeři. I tak se učíme !!! Dobrou chuť !