Jak jsme sázeli stromy a keře aneb Počátky jedlé zahrady v MŠ 28.října Turnov

Díky finančnímu daru od společnosti Lidl z projektu Jedlá školní zahrada se nám pomalu začal plnit sen.

V MŠ máme sice zahradu v přírodním stylu a částečně již i některé druhy zeleniny pěstujeme, ale stále nám chyběly ovocné stromky a keře. A naší vizí je, že téměř vše, co na zahradě budeme mít, budou moci děti ochutnávat nebo dále zpracovávat.

Celé léto jsme s kolegyněmi pracovaly na koncepci jedlé zahrady – co kam dáme, jak vyřešíme prostor a potřeby dětí, stromů a keřů. Ke konzultaci jsme si pozvali i pana zahradníka. Ten nám dle našich přání vyrobil i malý plánek naší budoucí školní jedlé zahrady.

Museli jsme řešit i problém se stávajícími stromy. Některé nám do koncepce Jedlé zahrady úplně nezapadaly. Bylo třeba vytvořit dostatek volného prostoru pro děti, ale vybrat i vhodné místo pro rostliny. Po důkladném plánování a zvážení jsme na sobotu 5.11.2022 s rodiči a dětmi naplánovali společný realizační den na naší školní zahradě. Cílem dne bylo sázení ovocných stromků a keřů.

Dopoledne se nám velmi vydařilo. Podpořil nás i rodič s mini bagříkem. Hned v 9h ráno se nás na školní zahradě sešlo kolem 40. Děti i rodiče byli natěšení na pomoc. Počasí nám přálo, svítilo slunce a bylo krásných 15 stupňů.  Na podporu jsme si pozvali pana zahradníka. Ten nám pomohl vytyčit místa na nové ovocné stromky a označit plochy zeleně ke zrytí pro keře. Děti nadšeně vyvážely hlínu a kopaly jámy pro stromy, společně s rodiči zasadily broskvoně, jabloně, hrušeň, slivoně, meruňky a třešeň, a poskytly jim náležitou péči. Poté jsme se dali do keřových koutků, kde jsme společně vytvořili velký borůvkový koutek a pak koutek angreštu, malin a rybízu.  V průběhu celého dne jsme s rodiči diskutovali o potřebě jedlých zahrad. Zahradník jim ukázal, jak probíhá řez stromů a jak správně nové stromky vybírat. Celý den se nesl v příjemném duchu. Opékaly se buřty, ochutnávaly se speciality, které připravily naše paní kuchařky i samotní rodiče. Bylo úžasné pozorovat propojení lidí z různých kultur (Čechy, Bosna, Vietnam), různých zvyklostí (někdo bydlí v paneláku, někdo v domku, na vesnici, ve městě) a práci na společném cíli. Vše se podařilo, společně jsme prožili krásnou sobotu a už se těšíme na jaro 2023, kdy doděláme vyvýšené záhony, konstrukci na víno, a jedlou zahradu společně otevřeme. Doufáme, že tím budeme motivovat i další veřejné subjekty, a hlavně naše děti a rodiče.

Tímto všem děkujeme za podporu a společné nadšení.

Za tým MŠ 28. října Turnov Mgr. Lenka Dékány