Jak jsme oslavili Svatého Václava - třídy Kuřátka

Ve středu 29.9.2021 jsme si v naší třídě Žabek v MŠ Hradec nad Moravicí povídali o včerejším svátku sv. Václava.

Na mapě jsme navštívili naše hlavní město Prahu, ukázali si, jak vypadá socha sv. Václava a Pražský hrad, dále fotografii pana prezidenta, a dle obrázků si zopakovali také jak vypadají české státní symboly – vlajka, znaky i pečeť. Zaposlouchali jsme se také do státní hymny. Ale hlavně … nezapomněli jsme na náš národní strom – LÍPU.

Nejprve jsme si lípu prohlédli na obrázku. Popsali jsme si z čeho se skládá – že má mohutné kořeny, pevný kmen a velkou korunu, která se skládá z větví a množství lístečků ve tvaru srdíček. Paní učitelka nám donesla jednu větvičku ze své zahrady na podívání a také usušené lipové květy z léta. Krásně voněly a my jsme si z nich uvařili čaj, který jsme si potom vypili před procházkou ven.

V tomto období je hodně dětí nemocných, trápí je kašel a rýma. Řekli jsme si, že takový lipový čaj je výborný právě na nachlazení a na důkladné vypocení těla. Na procházce jsme potom hledali, kde v naší blízkosti rostou lípy – našli jsme jednu dokonce i na zahradě školky, další opodál v blízkém parku. Pozorovali jsme ji z blízka, jak jsou lípy velké a mají pravidelné koruny, plné lístků – ještě zelených, naproti tomu u některých stromů již listy teď na podzim žloutly. Pár lipových listů jsme si utrhli s sebou do školky a odpoledne po spaní jsme si vyzkoušeli navíc frotáž z lipových listů. Den jsme si báječně užili a dověděli jsme se spoustu nových informací … a hlavně, lipový čaj nám náramně chutnal… vyzkoušejte někdy také je opravdu výtečný!