Inspirativní Vídeň

8. 2. 2023

V rámci zapojení Semínka do evropského projektu SchoolFood4Change jsme mohli být v lednu součástí 2denního regionálního setkání ve Vídni (ČR, Slovensko, Maďarsko, Německo, Rakousko, Belgie). Nutno říci, že toto setkání bylo v mnoha ohledech velmi inspirativní.

Organizováno bylo odborem ochrany životního prostředí ve Vídni a po celou dobu se neslo na ekologické a udržitelné „vlně“, kde dominovalo zdravé (veřejné) stravování. I ubytování bylo zajištěno v hotelu s nulou energetickou bilancí a výtečnou bio snídaní.

První den dopoledne byl věnován seznámení s projektem i navzájem, sdílení v rámci workshopů a pracovních skupin.  Následně jsme obědvali ve školní jídelně veřejného 8letého gymnázia, které je certifikované jako ekologické včetně vlastní školní kuchyně. Po obědě následovala odpolední exkurze a prohlídka školy. Na gymnáziu nám byl studenty mimo jiné představen i tamní ekologický parlament.

Druhý den byla celodenní exkurze na městské farmě, kde se zaměřují na pěstování zeleniny a ovoce udržitelným způsobem, a i v zimě se zde pěstuje a sklízí třeba salát, mrkev, topinambur či bylinky. Po zážitkové prohlídce zimní zahrady jsme se všichni společně pustili do vaření oběda. A jak jinak, než z místní zeleniny a ovoce. Byla to naprosto praktická ukázka společného vaření od suroviny až po talíř.

Po velmi chutném a vydatném jídle následovaly ještě reflexe a závěrečná sdílení.

Byly to opravdu dva dny plné nápadů a inspirace. Děkujeme za ně!