HRÁŠKOVÁNÍ

30. 9. 2021
Mateřská škola, Mánesova 3880, příspěvková organizace

Zahraníček Hrášek nám vyprávěl o pěstování hrášku. Zahráli jsme si na semínko, které se probouzí zaseté do hlíny. Už víme, co se děje se semínky v zemi a co vše rostlinka potřebuje, aby vyrostla a dala nám úrodu. Udělali jsme také pokus klíčení semen hrachu za určitých podmínek, abychom si ověřili, že rostliny potřebují světlo a vodu. Zaseli jsme i na našem záhonu a sledovali jsme, jak hrášek roste, kvete, tvoří se lusky. Po sklizni jsme hrášek vyloupali a ochutnávali čerstvé kuličky. Srovnávali jsme je se suchým hrachem.

Chceme také vyzkoušet zimní pěstování hrášku. Zaseli jsme i teď na podzim a budeme sledovat, co se bude dít, zda na jaře sklidíme úrodu, nebo nám rostlinky spíš poslouží jako zelené hnojení.

Se zahradníčkem Hráškem jsme poznali také jiné luštěniny. Povídali jsme si, jak jsou luštěniny prospěšné a cenné pro naše tělo a jaké pokrmy se z nich dají připravit. Sledovali jsme náš školní jídelníček. Paní kuchařky nám třeba připravily pomazánky z cizrny, sóji, červené čočky, uvařili hráškovou, fazolovou, čočkovou polévku, fazolový kotlík, čočka na kyselo. Sami jsme si upekli muffiny z červených fazolí.

Naše hráškování nás zavedlo i do světa her a pohádek.  S Popelkou jsme třídili hrách, fazoli a čočku. U princezny na hrášku jsme poslepu poznávali tvar semen. S Budulínkem jsme si zacvičili a zazpívali.

Ještě plánujeme tvoření obrázků z luštěninových semínek.

HRÁŠKOVÁNÍ 1HRÁŠKOVÁNÍ 1HRÁŠKOVÁNÍ 1HRÁŠKOVÁNÍ 1HRÁŠKOVÁNÍ 1HRÁŠKOVÁNÍ 1HRÁŠKOVÁNÍ 1
Zpět na výpis