Děti se učí poznávat chutě pomazánek

V měsíci dubnu jsme pro oblíbenost obrázkových receptů akci z února zopakovali.

Děti si připomněly některé obrázkové recepty, které už viděly v únoru a přibyly nové obrázkové recepty.

V 1. týdnu – pomazánka z červených fazolí, sýrová pomazánka s celerem, krůtí pěna a pomazánka tvarohová s mrkví.

V 2. týdnu  -  cizrnová pomazánka, zeleninová pomazánka s rajčaty, pomazánka ze sardinek, tvarohová pomazánka s kapií.

V 3. týdnu – vitamínová pomazánka, pomazánka s kuřete s jablkem, špenátová pomazánka se strouhaným vejcem.

V 4. týdnu – pěna z drůbeží šunky a v 5. týdnu čočková pomazánka.

Obrázková kuchařka se dostala současně v jednom týdnu na třídy Sluníčko, Měsíček a Berušky a v dalším týdnu na třídy Myšky, Mravenci a Čměláci.

A jaké byly reakce dětí?

Tříleté děti na Měsíčku již poznávají obrázky surovin. Pokud jim paní učitelka ukázala obrázek před svačinkou a děti viděly, např. cibuli říkaly: „tu cibuli nemám rád.“ V druhé variantě děti nejprve pomazánku ochutnávaly a až poté jim paní učitelka ukázala obrázek. Ty stejné děti byly překvapené, že jim pomazánka chutnala a cibule jim nevadila.

Čtyřleté děti na Beruškách poznávají na obrázkách více surovin. Pokud je zrovna týden, kdy obrázkovou kuchařku nedostanou, protože je na jiné třídě, snaží se podle chuti uhodnout, co je v pomazánce za suroviny.

Na Myškách někdy děti paní učitelce hlásí, že tu pomazánku znají, že jí dělá maminka.

Děti ve waldorské třídě Sluníčko mají radost, když je v pomazánce nějaká barevná surovina a  poznají například mrkev, rajče nebo špenát.

Vedoucí školní jídelny se byla jeden den dopoledne zeptat předškoláků na třídách Mravenci a Čmeláci, jak jim chutná pomazánka a jestli vědí, z čeho je vyrobená. Některé děti si myslely, že jedí rybičkovou pomazánku, ale pár dětí poznalo, že se jedná o pomazánku čočkovou a hned také uměly popsat, jak čočka vypadá. Chlapci pochválili, že děláme dobré pomazánky a jedna holčička dokonce u čočkové pomazánky prohlásila: „ta je boží.“ Děti na Mravencích se také pochlubily, že minulý týden při návštěvě Ekocentra si mimo jiné zrovna výrobu čočkové pomazánky samy zkusily.

Zpracovala: Bc. Marcela Šancová

Dne: 3. 5. 2019