Dění v Semínku od příjezdu sv. Martina až po Tři krále.

13. 1. 2017

Na svátek sv. Martina jsme se připravovali v předstihu. Děti si s rodiči vytvořily o podzimní slavnosti  lucerničky, seznamovaly se s příběhem sv. Martina, pekly podkovičky a zpívaly si "Martin jede na koni, podkůvky mu zazvoní ...". Samotná slavnost sv. Martina začala loutkovým představením, kde si děti společně s rodiči připomněly jeho příběh, následně zapálily lucerničky a vydaly se průvodem vstříc sv. Martinu, který  dorazil, jak jinak než na koni.  Po cestě jsme potkali žebráka a děti tak mohly naživo spatřit, jak mu sv. Martin daroval plášť. Děti, poučené příběhem, se pak podělily o výborné koláčky se svými kamarády a rodiči.

Advent u nás začal již tradičně vystoupením dětí ze Semínka na Mikulášském jarmarku v Toulcově dvoře. Malí andílci, rozverní čertíci i Mikuláši podali  na jarmarku fantastický výkon a zazpívali opravdu krásně. Dětem se podařilo předat posluchačům radost a mikulášskou pohodu, která v dnešní hektické době tolik chybí. Díky rodičům, kteří spolu s dětmi a pro děti vyrobili úžasné kostýmy. Mikulášova družina čítala převahu andílků, mezi kterými se schovávalo několik čertíků i malý Mikuláš.

Mikuláš dorazil 5. 12. i do Semínka. Po svačině se děti převlékly do teplého oblečení a do svých čertovských a andělských kostýmů a na zahradě jim učitelé převlečení za čerty a anděly vyprávěli o kladech a záporech. Poté šly děti za Mikulášem a plnily řadu úkolů – zpěv mikulášských písní, horolezectví – cesta do pekla a zpět, hledání ztracené berle. Nakonec děti sestoupily do temného sklepení Toulcova dvora, kde dostaly nadílku – bio rozinky, české křížaly, mandarinku a bio ovocný čaj.

Během adventu děti ve školce pekly cukroví (viz cca 30. sekunda reportáže http://tv.blesk.cz/video/3157242/zmeny-nazvu-stanic-metra-matou-cestujici-a-starosta-hracicka-v-praci-ma-tisice-plysaku.html), vyrobily si adventní věnec z darů přírody či ozdoby na stromeček na naší jedličku, kterou v březnu vysadíme do přírody. Nezapomněly do školky přinést ani  Barborky, které nám vykvetly!

Děti ze Semínka si pro rodiče připravili vánoční koncert, který se uskutečnil opět v hostivařském kostele Stětí sv. Jana Křtitele. Děti se za dva týdny naučily velké množství koled, které následně skvěle zazpívaly publiku. Došlo i na hudební vsuvku dechové sekce flétnistek a jednoho statečného flétnisty. Atmosféra v kostele byla báječná, stejně tak se vydařilo i následné vánoční setkání ve školce.  Všichni se těšili na ochutnávání cukroví a perníčků, které děti upekly ve školce, či rodiče doma. Promítaly se fotky ze školky i zpívaly koledy za doprovodu piana.

Těsně před Vánoci se nejstarší děti zúčastnili divadelního představení ve Strašnickém divadle. Děj hry byl svým zaměřením ryze předvánočního charakteru. Jednoduchou, leč zábavnou formou přiblížil dětem tradiční zvyky, počínaje sv. Martinem, přes Lucie až po Štědrý den samotný. Dvě herečky, jež táhly celé představení, zapojily do děje i dětské publikum v podobě zpívání koled či interakcí přímo na jevišti.

Po vánočních prázdninách se všichni kamarádi potkali zase ve školce, kde se podělili o své zážitky z Vánoc. Děti se taky dozvěděly o tom, že brzy budou chodit Tři králové. Povídali jsme si tedy ve školce o významu svátku Tří králů a přečetli si příběh o jejich cestě do Betléma.  Děti si vlastnoručně vyrobily tříkrálové koruny a v pátek 6. 1. 2017 se v nich vydaly na tříkrálovou koledu Toulcovým dvorem a zpívaly „My Tři králové jdeme k vám …“. Od zaměstnanců z ostatních organizací děti dostaly za koledu zdravé dobrůtky, drobnost z keramické dílny, potlesk a poděkování. Děti jim nakonec na venkovní zárubně křídou napsaly K + M + B 2017. Tři králové nezapomněli ani na děti ve školce, kde na ně už ráno při příchodu čekala pod vánočním stromečkem velká tříkrálová nadílka - chůdy, dřevění ptáčci, houpací desky, nožíky, polštářky na sezení, hang drum, nůžky, výtvarné potřeby, spousta zajímavých knížek, nové náčiní na písek i hrabla na sníh, flétničky, cinkátka, metalofon, ruční mlýnek na mouku a spousta dalšího.