Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy)

15. 3. 2018

Aby drželo pohromadě, je složeno z kostí. V encyklopediích jsme si prohlédli kostru a vysvětlili si její význam. Na kostru se upínají svaly, které umožňují človíčkovi se hýbat, skákat a dovádět nebo i pracovat. Pověděli jsme si, že tělo řídí mozek, ale i srdce má svou nezastupitelnou roli. Aby kosti a svaly byly pevné a silné, potřebují stavební látku, kterou jsou bílkoviny a tak jsme hned zjišťovali, co to bílkoviny jsou a jak je tělu dodáme. Když už je stroj sestavený, potřebujeme ho něčím pohánět. Děti, ale věděly, že pohánět musíme nějakou energií, jako hodiny baterkou, mlýny větrem nebo vodou, auto benzínem,…Tak, kdepak vezme človíček energii na pohyb? Samozřejmě, že z jídla. Vysvětlili jsme si, že energii tělu přináší „cukry“, ale je rozdíl, jestli jsou jednoduché nebo složené. Protože ty jednoduché naše tělo rychle spálí. Máme sice na začátku hodně energie, ale ta rychle vyprchá a za chvíli už máme zase hlad. Když ale sníme ty složené (ukázali jsme si na polystyrénových kostičkách navléknutých na špejli J), uvolňují se postupně a my máme energii na hraní na celé dopoledne.  A co se stane, když človíček hodně sní, dodá tělu hodně energie, ale málo se hýbe, takže ji nespotřebuje? Tak se přebytky přemění na tuky a faldíky a uloží se do zásoby jako do spižírny na horší časy. A když je zásoba moc velká, človíček tloustne. Říká se, že je obézní nebo má nadváhu. Vyzkoušeli jsme si, jak se tlustému človíčkovi sportuje. Děti si oblékly plovací vestu nebo se vycpaly polštáři a zdolávaly obvyklou opičí dráhu. Svorně potom zhodnotily, že to byla hrůza a bylo to těžké, protože se nemohly vůbec hýbat, bylo jim velké teplo, strašně se potily a některé si stěžovaly, že se jim špatně dýchá. Tak doufejme, že si tuto zkušenost zapamatují a budou jíst přiměřeně, vybírat si zdravější potraviny a dostatečně se hýbat, aby se obezitě vyhnuly.

Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1Človíčkové a zdravé stravování I. (bílkoviny a sacharidy) 1