Chceme být Skutečně zdravou školou. A myslíme to vážně!

Jako waldorfská škola máme obrovskou výhodu oproti školám klasickým. Vlastně výhody dvě. První je, že SZŠ svou komplexností naprosto přirozeně zapadá do waldorfského vzdělávání, a proto jsme mnohá kritéria naplňovali ještě před účastí v programu. Druhou výhodou je zapojení rodičů do chodu školy. Škola úzce spolupracuje se Spolkem rodičů pro podporu waldorfské pedagogiky v Pardubicích o.s. (Jedná se o dobrovolnou nevládní nevýdělečnou a nepolitickou organizaci sdružující fyzické a právnické osoby.) Naše škola obecně klade důraz na intenzivní spolupráci školy a rodiny. Děje se tak prostřednictvím osobních setkání učitele, rodiče a posléze žáka při konzultacích, ale především při společných akcích v průběhu roku. To znamená, že úzké spojení se Spolkem rodičů je pro naši školu klíčové i v případě podpory plnění kritérií Skutečně zdravé školy. Akční skupina školy se tedy spojila se spolkovým Kruhem Skutečně zdravá škola a tento tým nyní pracuje na krocích, které jsme si odsouhlasili.

Naše škola byla už součástí loňského pilotního běhu, tudíž jsme začali řešit aktivity, které jsme v té době byli schopni splnit i přes pracovní vytížení všech zúčastněných. Mám-li být upřímná, měla jsem tehdy mírné obavy, jak vlastní plnění kritérií půjde dál a zda se nám bronzový certifikát vůbec kdy podaří získat. Ano, nepřispívaly tomu ani okolnosti jako velké sestěhování celé školy do upravených stávajících prostor ani další pracovní povinnosti. S nástupem nového školního roku a především jeho druhé poloviny ale musím říct, že jsem jako rodič nadšená, jak velká podpora a ochota řešit úkoly vzešla ze strany našeho vedení. Myslím, že velkou měrou k tomu přispěla i říjnová konference SZŠ, která zapůsobila velmi motivačně!

A díky tomu všemu a také díky získání dalších klíčových rodičů do našeho Kruhu se aktivity opravdu rozhýbaly!

Ochutnávka školního jídla pro rodiče se ještě v loňském roce jevila jako velký problém... Tento rok už bylo vše jinak a ochutnávkové odpoledne proběhlo v rámci Jarního setkání 28. dubna (viz přiložená pozvánka). Finančně na ni přispěl částkou právě Spolek rodičů. Naše paní kuchařky, Šárka a Renata, připravily na odpoledne čočkový hrnec z velké zelené čočky, brambor, cibule, sladkého curry a citrónové a pomerančové šťávy. Ohřátí jídla a jeho vydávání pak měla kompletně v režii paní Renata, kterou mnozí rodiče potkali úplně poprvé. (Šárka se bohužel musela omluvit z důvodu nemoci dítěte). A byl to obrovský úspěch!

Dvě maminky připravily také skutečně zdravé pomazánky, které se podávaly na výborném žitno-pšeničném kváskovém chlebu z Naší dobré pekárny. A abychom zaplnili společný stůl hojnosti, naši rodiče byli, jako již tradičně, požádáni o slané a sladké dobroty. Podívejte se na přiložené fotografie, myslím, že mluví za vše...:) Moc hezké to bylo, moc dobré to bylo a moc toho nezbylo...:)

A když mluvím o té podpoře. Vedení školy také schválilo a podpořilo školení pro paní kuchařky, které se konalo hned za dva dny po Jarním setkání, v sobotu 30. dubna v naší školní kuchyni. Ale o tom zase jindy...

Už ted je jasné, že bronzový certifikát získáme. Ne hned, ale až budeme mít opravdovou jistotu, že vše funguje. Nebude to za měsíc, ani za dva, až příští školní rok, ale o to větší radost a zadostiučinění budeme mít, protože budeme vědět, že jsme pro to udělali maximum!

Hanka Murphy, rodič