Cesta čokolády

3. 5. 2019
Základní škola a mateřská škola obce Zbyslavice, příspěvková organizace

A pak začala naše výprava. Nejdříve jsme se přenesli do doby Aztéků, kteří jako první zkusili chuť čokolády, tehdy ještě v tekuté podobě. Pak už jsme byli v 16.st., kdy kakakové boby do Španělska přivezl španělský mořeplavec Hernando Cortés. a začly zde vznikat první čokoládovny, kde se celý den připravovala čerstvá čokoláda. No a už tu byl rok 1847, kdy lidstvo poprvní ochutnalo tabulkovou čokoládu. 

Z čeho se ale vyrábí? Děti se dozvěděly, jak vypadá strom kakaovníku, že své nejlepší plody dává po deseti letech a za rok je jich 50 -60. A z tohoto počtu se vyrobí 2-3 tabulky čokolády. Také jsme si společně prošli celý postup výroby čokolády od pěstování kakaovníků ve Střední Americe nebo v Africe, přes sklizeň, fermentaci kakových bobů, jejich sušení, převoz do továrny a zde čištění a pražení a rozemletí až do chvíle, kdy se oddělí kakaové máslo a čistý kakaový prášek. To mohly děti společně s praženými kakaovými boby i ochutnat. Někdo byl nadšený, někomu se zkřivila ústa tím, jak byly boby hořké. No to je ale přece pravá chuť čokolády - hořká.  

No a nakonec jsme si všichni uvařili naši čokoládu. Použili jsme bio kakaové máslo, bio kakaový prášek a třtinový cukr. Byli jsme jak v alchymistické kuchyni. Kakaové máslo jsme rozpustili ve vodní lázni, přidali kakaový prášek a potom pomaličku cukr. Zajímavé bylo, že každé dítě chtělo jinak sladkou čokoládu. Bylo vidět, že někdo je zvyklý na kvalitní hořkou čokoládu a někdo má rád zase klasickou hodně sladkou. A když bylo uvařeno a řádně ochutnáno, začlo plnění do papírových košíčků. Děti si mohly dát do košíčku i sušené ovoce nebo semínka. A pak naplnit a nechat ztuhnout. Přes víkend se nám čokoláda pěkně uležela a v pondělí jsme všichni mlsali.

Od teď si budeme každý kousek čokolády více vychutnávat, protože už víme, že každá čokoláda má za sebou velmi dlouhou a náročnou cestu a také si snad budeme vybírat i tu kvalitnější, s větším obsahem kakaa a menším množstvím cukru. 

Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1Cesta čokolády 1
Zpět na výpis

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací