Centra aktivit "vaření"

13. 3. 2019
Školička Kamarád Nové Veselí

Ve své práci se inspirujeme altenativními vzdělávacími směry, mimo jiné programem Začít spolu. Z tohoto programu se nám líbí práce dětí v tzv. centrech aktivit. Dětí se učí volit si hru nebo činnost, plánovat ji, rozhodovat se, spolupracovat a následně ji i okomentovat a ohodnotit v širším fóru, tedy v celé komunitě naší třídy. Centra a jejich jména jsou dána programem, ale my jsme si některá centra upravili i podle možností a podmínek třídy. Nicméně, centrum aktivit vaření, o kterém bude řeč, je velmi vytížené a dětmi využívané. Zavolám-li do třídy: "Děti, dnes otvírám centrum vaření", mezi dětmi je mela, kdo si tam dříve stihne pověsit značku. To je vlastně systém u center aktivit. Ve třídě je jich přes desítku a s určeným počtem, kolik "človíčků" může jít do centra. A to se musí dodržovat. Celá skupina je pak zodpovědna za průběh a výsledek své práce.

Centrum vaření v prostoru třídy tvoří stoleček přistrčený ke zdi, s omyvatelným laminovým obložením, k němu 5 židliček (počet dětí pro toto centum) a polička na stěně se třemi policemi na kuchyňské náčiní a potřeby, mimo jiné vařečky, struhadla, nožíky, trychtýře, lžíce a lžičky, sypké hmoty pro pečení a vaření, a grafické recepty, které ukládáme. Zbytek je v hned sousedící kuchyni třídy, kde se původně vydávaly obědy dětem, a tyto kuchyně, resp. kuchyňky má každá třída. Je tam kuchyňská linka, dřez, každá třída má svůj dvouplotýnkový vařič ve výšce dětí a v lince jsou k dispozici hrnce, mísy, misky, zkrátka to, co používáme nejčastěji. Zbylé pomůcky pro vaření jsou v nově zrekonstruované kuchyni pro děti, kde je plnohodnotný sporák a další vybavení, jako váha, šlehač, ponorný mixér apod. No a tohle vybavení sdílíme všichni.

Centrum vaření využíváme cca jednou za týden, kdy tam k týdennímu plánu naplánujeme nějakou činnost - od přípravy pomazánky po pečení různých buchet na plech, sušenek, vánočního cukrová, závinů na sladko a slano, děti chystají ochutnávky limonád a vod s příchutěmi, vyrábějí šťávy za studena, i horkou cestou, krájí ovoce na sušení, každý den připravují "snídani" pro naši leguánku Flikinu ( je to býložravec a má ráda saláty a květy).

V dalších třídách přímo centrum pro vaření nemají, ale protože děti vaření moc baví, všechny kolegyně tyto praktické činnosti zařazují poměrně často. O tom, jak se dětem s vařením daří, informujeme v Novoveselském zpravodaji a také dáváme ochutnat paní kuchařkám do kuchyně a je-li více, i ostatním ve školce. Šťávy, sirupy a džemy pak prodáváme na farmářských a vánočních trzích, pečeme i pro různé komunitní akce - pro babičky a dědečky do vánoční kavárny, při akci s prarodiči na zahradě upeče nebo připraví každá třída nějaké občerstvení, také na Svatomartinské slavnosti děti pečou a na vernisáž výstavy o naší republice připravily škvarkovou pomazánku s domácím chlebem. A o chlebu jsme realizovali i projekt a učili jsme se chleba péct od vlastnoručně udělaného žitného kvásku až po hotový chléb. A věřte, míchat těsto vařečkou nebo ho zpracovávat rukama, mlít na ručním mlýnku zrno v mouku, vidět, jak se chleba peče v kachlových kamnech ( naše chůvička Zdenička kamna doma má, tak jsme chlebové bochánky pekli u ní), to je pro děti radost a zábava. A mají-li těchto příležitostí dost, věřím, že to v nich zůstane hluboce zakořeněné a jídlo si budou rády v budocnu připravovat☺.

Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1Centra aktivit "vaření" 1
Zpět na výpis