Bylinkový záhonek (Snadno & Rychle)

Z důvodu vzrůstající spotřeby bylinek, které ve školní kuchyni využíváme například v rámci přípravy polévek, hlavních jídel, pomazánek či při přípravě neslazených osvěžujících nápojů. Jsme se spolu s paní hospodářkou a paní kuchařkami rozhodli, založit další bylinkový záhonek v areálu naší mateřské školy.

Jeho přípravu, osazení a následnou péči (zalévání a další potřebnou údržbu) si vzali na starost děti ze třídy Mravenci. Pod vedením paní učitelek si každý zájemce mohl vyzkoušet manipulaci se zeminou, přípravu důlku, zasazení rostlinky i nálsednou závlahu. V průběhu budování záhonku se děti od svých zkušenějších kamarádů a paní učitelek dozvěděly, jaké bylinky právě vysazujeme. Společně jsme vytvořili bylinkám jmenovky, aby se s nimi mohli seznámit i ostatní malý či větší kolemjdoucí. Paní hospodářka nám prozradila, k jakému účelu mohou být jednotlivé bylinky využívány při vaření.

Děti měly ze svého zahrádkářského počinu upřímnou radost. Stálé využívání jimi zasazených bylinek při přípravě pokrmů i nápojů v celé školce, je pro děti další přirozenou motivací v péči o jejich bylinkový záhonek.

Snadný a rychlý ”recept” na bylinkový záhonek podle Mravenečků:

Budete potřebovat:

1) Výběr sluného místa, které bude lehce dostupné pro pečovatele i konzumenty.

2) Netkaná textilie - ušetří vám čas v boji s plevelem.

3) Svahové tvárnice, které při troše fantazie mohou vytvořit nejen tvar kytičky, ale například housenky, sluníčka...

4) Drť - pokud zvolíte větší tvárnice, vyplatí se vyplnit je z části jiným materiálem než zeminou (drť, mulč. kůra, písek).

5) Zemina - můžete volit z nepřeberných druhů zeminy - substrátů  určených přímo pro pěstování bylinek. Pokud se ve vašem městě realizuje projekt „odděleného sběru bioodpadů“ a jste do něj jako škola zapojeni, můžete zkusit požádat o zpětný odběr vzniklého kompostu. Nám se tím podařilo výrazně snížit rozpočet.

6) Bylinky - ukázalo se, že jich není nikdy dost.

7) Voda - „...zpívati si pod vodou, nejde ani náhodou... na vzduchu, na vzduchu, můžem zpívat ejchuchu” známé verše písničky pánů Svěráka a Uhlíře platí i při u budouvání každého záhonku, zpívejte si z vesela, ale i vodu budete určitě potřebovat.

8) Cedulky na označení bylinek - nápadů na označení bylinek, najdete na internetu bezpočet, my jsme si vystačili s dřívky od zmrzliny.

9) Děti ze třídy Mravenci (můžete případně nahrdit jinou dostupnou a sázení chtivou ”odrůdou” :) )