Bylinková zahrádka

20. 5. 2021

Založili jsme si BYLINKOVOU ZAHRÁDKU, pro podporu polytechnické výchovy a současně podporu ke zdravému stravování v MŠ/ŠJ a zařazování čerstvých bylinek do stravy.
Děti se nejprve seznámily s pohádkou Princezna Melisa a Vysvobozená princezna z knihy Bylinkové pohádky s návazností na prospěšnost užití čerstvých bylin pro zdraví člověka. 
S dětmi jsme si nejprve „naprojektovaly“, jak by zahrádka mohla vypadat, jaký tvar bylinkového záhonu zvolit, tak aby nám vyhovoval co do vzhledu a současně vyhovoval přístupu dětí pro bezproblémové a pohodlné obdělávání a další péči. Děti se dohodly na kruhovém tvaru kolem vrby. 
Poté celý kolektiv přistoupil k samotným zahradnickým pracím, který spočíval ve vyrytí drnů, odnos přebytečné hlíny, zasazení okrasných dutých tvárnic a úklid pracovního místa. 
Neplánovaně děti vymyslely ještě další aktivitu, která spočívala ve využití travnatých drnů a hlíny – drny děti vykryly nezatravněné plochy zahrady, hlínu odplevelily a nosily do již vytvořených záhonků pro zeleninku. Došlo i na pozorování žížal a rozhovoru o jejich důležitosti a prospěšnosti a naopak o drátovci jako škůdci. 
V další fázi tvorby si děti připravily potřebné pomůcky a vyplňovaly duté tvárnice hlínou, poté jednotlivě zasazovaly každou bylinku zvlášť, při níž vedly rozhovor o prospěšnosti dané byliny pro člověka a o možnostech užití v kuchyni. 

Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1Bylinková zahrádka 1
Zpět na výpis