Broučkiáda - zdravé pomazánky

Dne 5. 11. 2019 se v naší mateřské škole,  na odloučeném pracovišti Slavíkova,  konalo každoroční uspávání broučků, které známe pod názvem Broučkiáda. Při této příležitosti jsme si dovolili představit a přiblížit rodinám našich dětí program Skutečně zdravá škola, do kterého jsme se letos zapojili.

Pro rodiče a děti jsme si připravili jako pohoštění  něco málo ze zdravé stravy. Zdravou sladkostí se stala bezlepková  jablečná buchta.  Pro ty, co dávají přednost slaným jídlům, byly připraveny dvě pomazánky. A to fazolová s batáty  a pomazánka z červené řepy a křenu. Obě dvě byly hodnoceny velmi dobře,  a proto jsme se rozhodli pro ty, co by si  je chtěli připravovat i doma, vložit i zde  recepty na jejich přípravu.

Pomazánka z červené řepy a křenu

80 g/porce

10 porcí

červená řepa

500 g

Lučina

220 g

Strouhaný křen

80 g

Sůl

2 g

Poznámka:
Ve slupce uvařenou a zchladlou řepu nastrouhat na jemno. Přidat ostatní suroviny, zamíchat a dochutit.
Varianta:
Čerstvou řepu místo vaření nastrouhat a podusit v troše vody do vyvaření. Lučinu je možno snadno zaměnit za tvaroh.

Fazolová pomazánka s batáty

80g/porce

10 porcí

Vařené bílé fazole

400 g

Batáty

400 g

Olej

25 g

Sůl

4 g

Česnek stroužky

3 ks

Bylinky - bazalka,  pepř

lehce dochutit

Citronová šťáva

lehce dochutit

Poznámka:
Oloupané batáty si upečeme v troubě na kostky, případně napaříme. Vše společně rozmixovat v jemný krém a dochutit česnekem, bylinkami, případně citronovou šťávou.
Varianta:
Místo batátů můžete použít dýni Hokkaidó.

Přejeme dobrou chuť všem! :)

Broučkiáda - zdravé pomazánky 1Broučkiáda - zdravé pomazánky 1Broučkiáda - zdravé pomazánky 1